Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

Tonery i tusze do drukarek Notariusz Katowice Adwokat Katowice

Brak dostępu do Winxp po instalacji Win7 [solved]
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
Mantades
Użytkownik

Reputacja: 0

0     0    
1   24-10-2015, 20:18   
Edytuj ten post      Cytuj     
Witam,

Mam dość nietypowy problem. Posiadam dysk z 3 partycjami (C, D i E). Przed instalacją Win7 miałem zainstalowany Winxp (Prof) na partycji E, dysk D służył jako dysk do gier i filmów, natomiast C był dyskiem, gdzie kiedyś też był winxp (w wersji Home), ale już od dawna nie był używany. Postanowiłem zainstalować win7 właśnie na nieużywanej partycji C, jednocześnie formatując ją (w trakcie instalacji).
Jak się domyślacie winxp przestał być widoczny podczas uruchamiania systemu.

Czy znacie jakiś sposób, aby dało się uruchomić win xp po formacie partycji C (i w moim przypadku zainstalowaniu na niej Win7)?

[EDIT] Problem rozwiązany za pomocą programu EasyBCD - dzięki J_23 ;-)
jamot
Przyjaciel

Reputacja: 22

0     0    
2   24-10-2015, 21:11   
Nie da rady, pożegnaj się z XP- przecież zainstalowałeś na tej samej partycji Windowsa 7.
J_23
Użytkownik

Reputacja: 12

1     0    
3   24-10-2015, 21:47   
Popróbuj z EasyBCD.
Mantades
Użytkownik

0     0    
4   24-10-2015, 21:49   
jamot nie zrozumiałeś mnie. Winxp pozostał na E:, ale formatując C: spowodowałem jego zniknięcie z menu rozruchowego pojawiającego się przy uruchomieniu komputera. Dodałem ręcznie informację o winxp do menu wyboru systemu operacyjnego win7 (komendami w cmd), jednak kiedy wybieram pozycję winxp z listy to pojawia się błąd. Prawdopodobnie winxp, niezależnie od tego gdzie jest zainstalowany, przechowuje jakieś informacje na dysku C.
Czy da się naprawić, odtworzyć te informacje, żeby komputer widział winxp i był w stanie go uruchomić?
Mantades
Użytkownik

0     0    
5   25-10-2015, 00:43   
Wydaje mi się, że może znalazłem rozwiązanie tego problemu. Na stronce http://jellytwistedman.blogspot.com/2011...ws-xp.html wyjaśniają jak naprawić MBR i sektor rozruchu. Dla ułatwienia wkleję tutaj tekst:

Cytat: Naprawa MBR i sektora rozruchu dla systemu WINDOWS XP
(...)
Można spróbować naprawić uszkodzony MBR (Master Boot Record) (kroki od 1-9, bez 6a), lub sektor rozruchu (wykonujemy kroki od 1 do 5, 6a, 9)
Do wykonania opisanych poniżej czynności potrzebujemy płytę instalacyjną system. Wykonujemy kolejno wymienione kroki:
1. Sprawdzamy w BIOS czy start komputera rozpocznie się z napędu CD a nie z dysku (zazwyczaj w BIOS pod nazwą boot sequence).
2. Umieszczamy płytę w napędzie i restartujemy komputer, w momencie uruchamiania, na ekranie powinien pojawić się nam napis "Press any key to boot from CD or DVD..", wciskamy wtedy jakiś klawisz (np.: spację) i komputer zacznie uruchamiać instalator WIN XP z CD/DVD.
3. W momencie gdy na ekranie przywita nas ekran powitalny instalatora, wybieramy spośród trzech możliwości opcję konsoli odzyskiwania, klawisz "R"
4. Jeżeli wszytko dotychczas wykonaliśmy poprawnie to na ekranie pojawi nam się czarne okno z białymi napisami na których będą widoczne instalację systemu windows (ponumerowane od jedynki). Wybieramy zatem interesującą nas instalację przez wciśnięcie odpowiedniej cyfry na klawiaturze. Nie należy wciskać klawisza ENTER przed wyborem instalacji systemu, gdyż zakończymy w ten sposób pracę konsoli.
5. Po wyborze instalacji może wyskoczyć prośba o podanie hasła administratora, jeżeli żadnego nie ustawialiście to po prostu wciśnijcie ENTER.
6. Gdy na ekranie będziemy już mieli linie komend (np.: c:\WINDOWS>_), to wklepujemy komendę map, powinna nam się wyświetlić lista zainstalowanych w komputerze pamięci masowych (dysków twardych, napędów CD/DVD, itd.).
6a.Gdy na ekranie będziemy już mieli linie komend (np.: c:\WINDOWS>_), to wklepujemy komendę fixboot i wciskamy ENTER. Na ekranie pojawi się komunikat o potwierdzeniu działania wciskamy T, a następnie ENTER.
7. Na wyświetlonej liście wyszukujemy dysk, który posiada partycję na której mamy zainstalowany system (najczęściej "C:"), następnie zapisujemy sobie albo zapamiętujemy nazwę urządzenia na którym znajduje się interesująca nas partycja. (np.: \Device\Harddisk0).
Kolejnym krokiem jest wpisanie komendy fixmbr \Device\Harddisk0 i zatwierdzenie jej klawiszem ENTER (gdzie \device\harddisk0 jest urządzeniem na którym znajduje się nasza partycja z systemem).
8. Na ekranie pojawi się komunikat o nieprawidłowym sektorze MBR, a następnie pytanie czy na pewno chcesz kontynuować, wciskamy klawisz T, a następnie ENTER.
9. Gdy komputer zakończy działanie, wyświetli komunikat potwierdzający zakończenie pracy. Wpisujemy komendę exit i komputer powinien się uruchomić ponownie.
(...)

I teraz pytanie: czy po zastosowaniu powyższych wskazówek, spowoduję problem z win7 zainstalowanym na C: ? Jeśli tak to jak jedno z drugim pogodzić?

Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!

Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.

Zaloguj się

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Portal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group
Biznes-Host