Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język
Portale internetowe Kissdigital.pl - rozwiązania mobilne Kofeina sklep
Projekt, budowa i promocja - budujemy kompleksowo portale internetowe w oparciu o Drupal. Zaawansowane aplikacje mobilne - bogate portfolio. Dostarczamy czystą kofeinę, z której możesz sam przygotować "energetyka" takiego jak lubisz.
[C++]Lekcja 0 Instalacja kompilatora MinGW oraz wybór IDE
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten temat
lukezaa
Przyjaciel
Offline

Reputacja: 46

 0     0    
1   09-07-2012   12:45   
[C++]Lekcja 0 Instalacja kompilatora MinGW oraz wybór IDE
I. Wstęp
Wybór kompilatora i IDE to podstawa. Sam polecam początkowo Dev-C++ w wersji 5.0.4 (nieoficjalna wersja) ponieważ Dev-C++ pozwala robić „małe” błędy. Nauczysz się tam tylko złych nawyków bo np. funkcja „system” w Dev-C++ działa bez nagłówka „windows.h” a je od tego nie mogę się odzwyczaić. Dev-C++ 5.0.4 jest lepszy od oficjalnej wersji w zasadzie z jednego powodu. Nowej wersja kompilatora GCC. Ale zabawa w Dev-C++ kończy się tylko na aplikacjach konsolowych i Allegro 4 ewentualnie na aplikacjach na PSP(Dev-C++ może służyć wtedy jako IDE pomocniczy). Do projektowania GUI i pisania GUI jest wxDev-C++ ale go nie używałem i tylko o nim wspominam. W tedy trzeba już zainstalować inne środowisko programistyczne w zasadzie są dwa do wyboru. Visual C++ od Microsoftu bardzo dobre środowisko ale sam go nie lubię ma dobry kompilator i debuger od Microsoftu i aplikacje do projektowania aplikacji GUI(WinApi lub Windows Forms). Oraz mamy do wyboru środowisko Code::Blocks i zewnętrzny kompilator MinGW można też używać wenetrznego kompilatora ale ja go nie polecam chyba że ktoś uczy się podstaw w tedy wystarcza. Zewnętrzny kompilator ma ten plus że jest aktualny, bo ten z C::B jest nieaktualny wersja chyba 4 coś w wyniku czego nie napiszemy aplikacji w Allegro 5.0.4 które wymaga GCC min. 4.4.5. Sam polecam wybrać C::B jeszcze z jednego powodu. Mianowicie jest multiplatoformowy jest na Linuxa i na Windowsa. Można wtedy wybrać środowisko GUI gtk+ które jest multiplatformowe i multi-językowe (jest wersja na Pytona, Jave, C# itp.). GTK+ omówię w innym dziale. A w tym artykule omówię instalacje Code::Blocks’a i kompilatora MinGW. Bo instalacja Visual C++ nie wymaga bycia geniuszem (5kliknieć i już się ściąga ze serwera Microsoftu).

II. Instalacja
Zaczynamy od ściągnięcia Code::Blocks link można wybrać wersje bez MinGW i instalke MinGW link jest to tylko downloader MinGW ja jeszcze ściągałem MinGW na Internecie EDGE (max 256kb/s średnio: 56kb/s) i trwało to dwie godziny pliki mają coś około 76mb a sam MinGW zajmuje 130mb na dysku. Instalacja C::B nie jest za trudna instalujemy gdzie chcemy i tyle o wymaganej znajomości języka Angielskiego nie wspomnę bo jest ona wymagana do pisania w C++ lub jakim kol wiek innym języku . Ale za to instalacja MinGW wymaga minimalnej wiedzy informatycznej o Windowsie. Opisze ją obrazkowo w kilku krokach na systemie Windows 7 potem na becie Windows 8.

Krok 1.

[Obrazek: 1.png]

Włączamy instalacje MinGW.

Krok 2.
Klikamy „next” aż dojdziemy do tego.

[Obrazek: 2.png]

Zaznaczmy „Donwload latest repository catalogues” po to by mieć aktualną wersje MinGW. Klikamy „next”.

Krok 3.
Akceptujemy licencje. Wybieramy katalog KONIECZNIE „C:\MinGW” !

[Obrazek: 3.png]

Krok 4.
Klikamy „next” potem znowu „next”. I wybieramy „C compilater” i „C++ compilater”. Te kroki są ważne chyba że wolimy samo C bez ++. ObjC jest nie przydatne a, Fortran jest taki sobie można zaznaczyć.

[Obrazek: 4.png]

Krok 5.
Klikamy „next” i wyskakuje nam coś takiego i ma to u ciebie identycznie wyglądać. Chyba że zaznaczyłeś ze chcesz jeszcze kompilator Fortran’a lub coś jeszcze chciałeś ale to powieś mieć!

[Obrazek: 5.png]

Krok 6.
Zacznie ci się instalować i ściągać MinGW powiano to trwać dla 56kb/s max. 2godziny.

Krok 7.
Po instalacji trzeba ustawić ziemne środowiskowe. Otwieramy „Panel Sterowania” potem „System” (Na Windowsie 7 i Vista trzeba wejść jeszcze w „Zawansowane ustawienia systemu”). Potem „Zawansowane” i „Zmienne środowiskowe”.

[Obrazek: 6.png]

W ziemne systemowe dodajmy nową ziemną „MINGDIR” i dajemy jej wartość „c:\mingw”. Oraz w ziemnej „PATH” dopisujemy na końcu „C:\mingw\bin;” (Oczywiście bez „”).

Krok 8.
Sprawdzamy wersje GCC i czy działa nam kompilator. Włączmy wiersz poleceń i wpisujemy
„gcc –v” Powiano na wyskoczyć coś takiego:

[Obrazek: 7.png]

Oczywiście wersja może się różnić bo mogę mieć starą wersje MinGW ale ta mi wystarcza.

Krok 9.
Teraz musimy powiązać Code::Blocks z nowym kompilatorem. Klikamy na „Settings” i potem „Compilater and debugger settings” i idziemy do zakładki „Toolchain executables” tam ustawiamy to tak jak na obrazku poniżej.

[Obrazek: 8.png]

Krok 10.
Restartujemy Code::Blocks’a i piszemy prosty program.

Kod:
#include<iostream>
#include<windows.h>
#include<conio.h>
using namespace std;
main(){
    cout<<"Test kompilator MinGW"<<endl;
        system("gcc –v");
       getch();
}

Efektem naszych starań powinno być to.

[Obrazek: 9.png]

III. I co teraz?
Masz już w czym pisać w Dev-C++ lub Code::Blocks w zadzie to był tylko osobny artykuł o kompilatorach i jest potrzeby do nauki innych bibliotek. W nowym artykule opisze jak napisać prosty program w C++ i C. Chodź już pokazałem prosty program w C++. Planuje napisać dalsze części mojego poradnika, wykładów etc.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1 gości

Centrum napraw komputerów Warszawa ▪ Apartamenty w Kościelisku ▪ Szkolenia dla farmaceutów ▪ Youboost Łukasz Wudyka

Portal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Tłumaczenie © 2007-2014 Polski support MyBB
Skrypt forum MyBB, © 2002-2016 MyBB Group
Biznes-Host