Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
JęzykNotariusz Katowice

Nokia Black - sposób Nokii na rozwój Windows Phone
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
Antyhaker
Redaktor
Offline

Reputacja: 328

 0     0    
1   15-01-2014, 01:21   
Edytuj ten post      Cytuj     
"Kreatywny" wstęp"
Życie towarzyskie jest dla każdego ważną sprawą. Imprezy czy zwykłe spotkania - niezależnie od tego jak je nazwiemy, są po prostu wyrazem chęci zobaczena swoich znajomych. Wraz z rozwojem technologii zmienił się sposób komunikowania. Dziś jego nieodzwoną część stanowią urządzenia typu “smartphone” nastawione przede wszystkim na szybkie przekazywanie danej informacji. Jednak życie ma to do siebie, iż jest nieprzewidywalne i nie poddaje się naszej kontroli. Przez taką "budowę" naszej rzeczywistości, urządzenia odmawiają nam posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Wielokrotnie zacinając się zmusza użytkownika do poświecenia często dużej ilości czasu by doprowadzić go do “jako takiego” stanu używalności - zazwyczaj wywołując u właściciela napad szewskiej pasji.

Problem z operatorami komórkowymi
Jak wielu się zapewne domyśla mam tutaj na myśli głównie Androida, którego miałem nieprzyjemność poznać przy okazji wymiany sprzętu przez moją rodzinę, czy dziewczynę. Do Androida w obecnej postaci nie mam nic - jest szybki i stabilny, jednakże to co jeszcze potrafią wcisnąć operatorzy sieci komórkowych woła o pomstę do nieba. Często bardzo słaby sprzęt z archaicznym już Androidem GinderBread jest sprzedawany jako “super nowoczesny “smartphone” przez co nie dość, iż jawnie nas oszukują to jeszcze jesteśmy traktowani jako osoby które mają wyczyścić zalegające ich w magazynach modele. Przygoda z Xperią X8 dziewczyny przypomniała mi dlaczego wybrałem Windows Phone - mimo wielu prób zmuszenia tego “smartphone” do względnie dobrej pracy (zmiana romów etc), nie udało mi się to do tej pory.
resim

Początek zmian
Wspomniany już “mobilny Windows” jest rzeczywiście szybszy i stabilniejszy na tego typu budżetowych sprzętach, jednak jego funkcjonalność pozostawia momentami wiele do życzenia. Chociaż z drugiej strony nawet w obecnej formie WP jest dla większości czymś więcej niż potrzebują - Nokia to doskonale rozumie, dlatego stara się dodawać jak najwięcej aplikacji które wyróżnią go na tle konkurencji. Takie podejście zaowocowało aktualizacją “Amber”, która wprowadziła między innymi znany z Symbiana, Sleeping Screen (na platformie Microsoftu znany jako Glance Screen).
resimOd tamtego czasu minęło już przeszło pół roku - w tym czasie Nokia nie próżnowała i przy okazji aktualizacji “Black” oddała do użytku odświeżony Glance Screen 2.0, który prócz zegara wyświetla też nasze nieodebrane połączenia (stety lub niestety te same co na ekranie blokady). Swego czasu pisano też o tym, jakoby funkcja Glance Backgrounds miała być wchłonięta przez Glance Screen, jednakże to wciąż osobna aplikacja (w dodatku w wersji beta). Jeśli ktoś szczególnie lubi paletę kolorów RGB to na pewno będzie zadowolony z możliwości wyboru koloru zegara w trybie nocnym - jak sugeruje jej skrót, będzie to czerwony, zielony i niebieski.
resim

Odbicie rzeczywistości w cyfrowym świecie - funkcje fotograficzne
Samych nowości dodanych wraz z GDR3 nie będę opisywał, gdyż zrobiłem już to wcześniej. Skupmy się zatem na innych wartościach dodanych w aktualizacji Black, która jest niejaką odpowiedzią na rosnącą popularność fotograficznych modeli. Podstawową aplikacją do robienia zdjęc jest obecnie Nokia Camera, która łączy w sobie opcje znanie z Nokia Smart Cam oraz Nokia Pro Cam - ta druga była wcześniej dostępna wyłącznie dla telefonów z technologią PureView. Rozbudowano i poprawiono także algorytmy samego aparatu, a także oddano Nam do dyspozycji możliwość zapisywanie zdjęć w formacie DNG (dostępny tylko dla L1020 oraz L1520) oraz aplikację Nokia Refocus. Pozwala nam ona na ustawienie ostrości na danym obiekcie/miejscu już po wykonaniu zdjęcia. Taki zabieg sprawia iż możemy mieć kilka wersji z pozoru tego samego zdjęcia (idealne narzędzie dla niezdecydowanych - czy zrobić zdjęcie lecącego ptaka, czy chmury za nim).
resim

Dzielmy się wspomnieniami
Mamy już zrobione zdjęcie, co teraz? Tutaj Nokia postanowiła dodać swoje trzy grosze, udostępiając aplikacje Nokia Beamer oraz Nokia Storyteller. Pierwsza z nich umożliwia udostępnianie ekranu naszej Lumii na dowolne urządzenie poprzez sieć internetową wykorzystując HTML5, natomiast przy pomocy drugiej możemy układać wykonane przez nas zdjęcia na mapie i robić z nich naszą “historię” odwiedzanych miejsc.
resim

Komunikacja z innymi urządzeniami
Przy okazji aktualizacji Amber pojawiały się pogłoski o udostępnieniu obsługi Bluetooth 4.0 dla wszystkich Lumii, niestety coś poszło nie tak i tylko niektóre modele ją otrzymały. Ten mankament naprawia obecna aktualizacja, dzięki czemu użytkownicy wreszcie mogą korzystać z tego protokołu, który wykorzystywany jest głównie w urządzeniach z baterią o małej pojemności (zmniejszenie poboru prądu poprzez zmniejszenie maksymalnej prędkości przesyłu danych).
resim

Bałagan na ekranie startowym? Teraz to żaden problem
Ci z was, którzy posiadają jeszcze wersję Amber również powinni być choć trochę zadowoleni. Otóż Nokia wydała nową aplikację o nić nie mówiącej nazwie „Foldery”, która jest protezą brakującej natywnej funkcji systemu. Dzięki niej możemy przypinać do naszego ekranu startowego całe grupy aplikacji, co powinno w teorii oszczędzić nam masę miejsca. Jednakże jako iż jest to jedynie dodatkowa aplikacja, szybkość uruchamiania folderów jest stosunkowo wolna, aczkolwiek nie jakoś szczególnie drażniąca. Nokia obiecała iż będzie rozwijać tą aplikacje i kto wie, może w przyszłości stanie się ona częścią systemu (może już w Windows Phone 8.1?).
resim
resim

Podsumowanie
To byłoby na tyle jeśli chodzi o te “główne” (mniej lub bardziej widoczne) zmiany, które przyniosła nowa wersja systemu. Nie wiem jak ze zmianą szybkości systemu, gdyż ja wgrywałem oprogramowanie od zera (tutaj faktycznie zmiana jest widoczna na plus), a to praktycznie zawsze zbawiennie wpływa na szybkość działania. Nokia kolejny raz stanęła na wysokości zadania, zapewniając swoim użytkownikom narzędzia do “wyróżnienia” się w tłumie użytkowników Windows Phone, a i niekiedy wśród “Androidowców”. Jakość wykonanego oprogramowania jest na wysokim poziomie, zatem każdemu śmiało moge polecić ową aktualizację.

PS
Zdaje sobie sprawę, iż to stosunkowo późno na tego typu wpis (wszystkie portale już dawno o tym pisały), jednakże nie lubię pisać o czymś czego sam nie sprawdzę/przetestuję. Zatem jak możecie się domyślić jestem posiadaczem w/w aktualizacji na swojej L820, więc jeśli ktoś miałby jakieś pytania etc to pisać śmiało.

Od siebie dodam jeszcze, iż w tej wersji naprawiono (albo to kwestia wgrania systemu na nowo) problem z pinch-to-zoom, który u mnie występował i czasem uniemożliwiał komfortowe operacje w przeglądarce internetowej czy hubie ze zdjęciami.
basia8622
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

 0     0    
2   15-01-2014, 08:48   
Edytuj ten post      Cytuj     
Witam.
Wpierw chcę powiedzieć, że dobry artykuł:-)
Wszystko co najważniejsze jest tu zawarte.
Teraz mam takie pytanie. Otóż mam Lumię 920 z Playa, wgrany teraz przez NCS CV Pl + gdr3 preview. I tak, aktualizacja Black będzie z Playa czy z CV Pl? A drugie pytanie, jaka jest różnica jeśli zrobi się tą aktualizację Blacka poprzez NSU a poprzez OTA? Którą metodą lepiej zaaktualizować?

Wysłane z mojego GT-P3100 przy użyciu Tapatalka
Marynarz
Ekspert
Offline

Reputacja: 459

 0     0    
3   15-01-2014, 10:11   
Edytuj ten post      Cytuj     
NSU = format telefonu i skasowanie danych (aplikacje, sms, email zostaną ponownie pobrane w trakcie synchronizacji ale wszelkiego typu hasła i loginy oraz ustawienia aplikacji idą w kosmos)
OTA = wszystkie dane pozostają bez zmian 2

Dostaniesz z PLAY bo nie zmienisz CV telefonu co jest zapisany w hardware (inaczej mówiąc telefon sam rozpozna co ma pobrać - miałem w swojej czystą instalkę PL ale po upgrade do GDR2 telefon sam pobrał sobie wersję PLUS bo taki mam brand 2 ).
basia8622
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

 0     0    
4   15-01-2014, 10:46   
Edytuj ten post      Cytuj     
@up dzięki za odpowiedź. Także lepiej poczekam na OTA. Nie chce mi się drugi raz wszystkiego od nowa ustawiać:-)
Przez NSU czy OTA, mamy to samo? Czy któreś daje jeszcze coś od siebie?

Wysłane z mojego GT-P3100 przy użyciu Tapatalka
Marynarz
Ekspert
Offline

Reputacja: 459

 0     0    
5   15-01-2014, 11:47   
Edytuj ten post      Cytuj     
Dostaje się dokładnie to samo 2 więc spokojnie czekaj na OTA (ja też mam taki zamiar bo nie lubię później przechodzić znów tych samych poziomów w grach 5 ).
basia8622
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

 0     0    
6   15-01-2014, 12:49   
Edytuj ten post      Cytuj     
Więc poczekam. Ciekawe czy w Blacku poprawiona zostanie bateria? Bo jak narazie to kiepsko z tą baterią. Wczoraj musiałam dwa razy ładować przy dłuższym użytkowaniu telefonu przy włączonym pakiecie danych czy wi fi. Natomiast dzisiaj mając 88% baterii, po obejrzeniu przez Ipla 2 odcinków 30 minutowych, czyli po ponad godzinie zjadło mi 37% baterii, mam teraz 51%. Wiem, że nie ten temat czy dział, ale to normalne że tyle leci baterii przy włączonym pakiecie danych czy wi fi?

Wysłane z mojego GT-P3100 przy użyciu Tapatalka
Marynarz
Ekspert
Offline

Reputacja: 459

 0     0    
7   15-01-2014, 12:53   
Edytuj ten post      Cytuj     
Na pakiecie 3G/LTE leci przynajmniej 50% więcej niż po WiFi (rozumiem że jak działasz na 3G/LTE to wyłączasz WiFi aby nie szukało cały czas sieci otwartych).
basia8622
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

 0     0    
8   15-01-2014, 13:22   
Edytuj ten post      Cytuj     
Tak oczywiście, że mam włączone albo to albo to. U mnie jest tylko 2G, mieszkam na wsi więc mi nie łapie tutaj 3G. I już mam 40% baterii, a tylko 10min wi fi miałam włączone.

Wysłane z mojego GT-P3100 przy użyciu Tapatalka
Antyhaker
Redaktor
Offline

Reputacja: 328

 0     0    
9   15-01-2014, 19:42   
Edytuj ten post      Cytuj     
(15-01-2014, 10:11)Marynarz napisał(a): Dostaniesz z PLAY bo nie zmienisz CV telefonu co jest zapisany w hardware (inaczej mówiąc telefon sam rozpozna co ma pobrać - miałem w swojej czystą instalkę PL ale po upgrade do GDR2 telefon sam pobrał sobie wersję PLUS bo taki mam brand 2 ).

Niekoniecznie, by napisać ten artykulik wgrałem soft GB O2 AMBER i dopiero z niego szła aktualizacja OTA do Black, więc nie jest tak jak piszesz. Na każdym forum się dziwią (wiadomo chyba na jakim xP), ale tak jest - przynajmniej przy okazji tej aktualizacji.
Marynarz
Ekspert
Offline

Reputacja: 459

 0     0    
10   17-01-2014, 17:43   
Edytuj ten post      Cytuj     
A to ciekawe, bo jak wgrałem sobie wcześniej Amber przez NCS (nie pamiętam jaki CV ale na pewno nie polski) i w pewnym momencie przyszła jakaś kolejna mała aktualizacja która to przywróciła mi właśnie wersję PLUS.

Bynajmniej mi to nie przeszkadza bo po za IPLA PLUS, linkiem w ulubionych w IE do PLUS oraz logo startowym więcej niepotrzebnych śmieci nie zauważyłem. Tak więc można z tym żyć 2
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościPortal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group
Biznes-Host