Być może nie wszyscy wiedzą, że aby móc stworzyć archiwum samorozpakowujące nie trzeba używać dodatkowych programów, wystarczy do tego systemowe narzędzie!
Są różne archiwa, zip, rar, cab, 7z itp... lecz aby je rozpakowywać trzeba używać menadżera archiwów (z wyjątkiem plików zip, bo system wspiera te archiwa). Lecz archiwa samorozpakowujące to takie archiwa, które rozpakowują się po dwukrotnym pliknięciu na plik .exe
Uruchamiamy je jak aplikację, a one nam się rozpakowują. Archiwa takie używane są w wielu instalatorach do programów które wymagają więcej niż jednego pliku do działania. Śą też niezastąpione, gdy chcemy przekazać jakieś pliki osobie nieobeznanej która nie poradzi sobie z rozpakowaniem normalnego archiwum.
Zwykle do tworzenia takich archiwów używa się WinRara który ma taką opcję, ale okazuje się, że on wcale nie jest potrzebny!.
Czego potrzebujemy:
-Systemu windows (co najmniej systemu Windows XP)
-plików które spakujemy
1.Wchodzimy do okienka Uruchom
W starszych systemach robimy to poprzez Menu Start. W windows 8 można sobie poradzić zjeżdżając myszką do lewego dolnego rogu ekranu, przyciskając prawy przycisk myszy, i z menu wybierając opcję Uruchom
Wpisujemy:
iexpress
po czym klikamy ok.
Pojawia się kreator::
W pierwszym oknie decydujemy czy tworzymy nowe archiwum (1 opcja) czy edytujemy już istniejące (2 opcja)
Po wybraniu pierwszej opcji mamy takie coś:
Pierwsza opcja powoduje, że zawartość archiwum rozpakuje się do folderu tymczasowego, po czym uruchomiony zostanie wybrany przez nas plik z wnętrza archiwum (może to być instalator jakiegoś programu np. napisanego przez nas)
Druga opcja spowoduje, że użytkownik będzie mógł wybrać lokalizację, pliki się rozpakują, i na tym koniec (przydatne w przypadku sterowników które np. trzeba potem zapodać do menadżera urządzeń
Trzecia opcja robi nam tylko archiwum typu cab bez samorozpakowania. Wybierzemy pierwszą opcję, i przejdziemy dalej
Tu wpisujemy tytuł który będzie wyświetlał się na pasku tytułowym przy rozpakowywaniu. Może on być np. nazwą naszego programu, tak samo jak w niektórych instalatorach praktykuje się umieszczanie nazwy programu na pasku tytułowym. np. Kółko i krzyżyk V2.1
Idziemy dalej, i mamy coś takiego:
Tutaj możemy sobie ustawić komunikat zachęty który pojawia się przed rozpakowaniem archiwum. Efekt jest taki:
Idąc dalej, możemy sobie dodać licencję. Oczywiście wyświetlana jest przed rozpakowaniem plików. Musi być zapisana w zwykłym pliku tekstowym. Wystarczy użyć notatnika aby wygenerować sobie taki plik:
W miejscu przeznaczonym, podajemy ścieżkę do pliku tekstowego. Efekt może być np. taki:
Idziemy dalej.
Nad tym okienkiem chyba zbytnio rozwodzić się nie trzeba. Dodajemy sobie pliki które mają być w środku.
Jedziemy dalej:
Tutaj wybieramy pliki które mają się odpalić po rozpakowaniu archiwum. Możemy wybrać pierwszy i drugi, i w takiej kolejności one wystartują. Np. pierwszym plikiem może być przygotowany przez nas instalator programu, a drugim może być jakaś biblioteka np. Net. Framework, Directx, albo coś innego wymaganego do pracy naszego programu.
Dalej.
Tutaj możemy dodać sobie jakieś okienko z gratulacjami. Pojawi się dopiero po tym jak obydwa pliki zakończą pracę.
Efekt:
Idziemy dalej:
Tutaj podajemy ścieżkę do pliku exe który zostanie wygenerowany. Pierwsza opcja ukrywa postęp rozpakowania archiwum przed użytkownikiem, druga umożliwia obsługę długich nazw plików.
Dalej podejmujemy decyzję dotyczącą restartu po zakończeniu pracy naszych plików. Możemy podjąć również decyzję, czy pytamy użytkownika o zdanie, czy restartujemy bez pytania.
Tutaj wybieramy, czy chcemy zapisać plik z projektem, czy nie. Plik projektu umożliwia nam później modyfikację archiwum beż konieczności przebrnięcia wszystkiego od nowa.
Końcowy ekran przed utworzeniem archiwum. Klikamy dalej
Trwające tworzenie archiwum
No i ekran końcowy.
Gratuluję tym którzy przebrnęli ten poradnik