Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

[C++]Lekcja 0 Instalacja kompilatora MinGW oraz wybór IDE
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
lukezaa
Przyjaciel
Offline

Reputacja: 46

1   09-07-2012, 12:45   
Edytuj ten post      Cytuj     
[C++]Lekcja 0 Instalacja kompilatora MinGW oraz wybór IDE
I. Wstęp
Wybór kompilatora i IDE to podstawa. Sam polecam początkowo Dev-C++ w wersji 5.0.4 (nieoficjalna wersja) ponieważ Dev-C++ pozwala robić „małe” błędy. Nauczysz się tam tylko złych nawyków bo np. funkcja „system” w Dev-C++ działa bez nagłówka „windows.h” a je od tego nie mogę się odzwyczaić. Dev-C++ 5.0.4 jest lepszy od oficjalnej wersji w zasadzie z jednego powodu. Nowej wersja kompilatora GCC. Ale zabawa w Dev-C++ kończy się tylko na aplikacjach konsolowych i Allegro 4 ewentualnie na aplikacjach na PSP(Dev-C++ może służyć wtedy jako IDE pomocniczy). Do projektowania GUI i pisania GUI jest wxDev-C++ ale go nie używałem i tylko o nim wspominam. W tedy trzeba już zainstalować inne środowisko programistyczne w zasadzie są dwa do wyboru. Visual C++ od Microsoftu bardzo dobre środowisko ale sam go nie lubię ma dobry kompilator i debuger od Microsoftu i aplikacje do projektowania aplikacji GUI(WinApi lub Windows Forms). Oraz mamy do wyboru środowisko Code::Blocks i zewnętrzny kompilator MinGW można też używać wenetrznego kompilatora ale ja go nie polecam chyba że ktoś uczy się podstaw w tedy wystarcza. Zewnętrzny kompilator ma ten plus że jest aktualny, bo ten z C::B jest nieaktualny wersja chyba 4 coś w wyniku czego nie napiszemy aplikacji w Allegro 5.0.4 które wymaga GCC min. 4.4.5. Sam polecam wybrać C::B jeszcze z jednego powodu. Mianowicie jest multiplatoformowy jest na Linuxa i na Windowsa. Można wtedy wybrać środowisko GUI gtk+ które jest multiplatformowe i multi-językowe (jest wersja na Pytona, Jave, C# itp.). GTK+ omówię w innym dziale. A w tym artykule omówię instalacje Code::Blocks’a i kompilatora MinGW. Bo instalacja Visual C++ nie wymaga bycia geniuszem (5kliknieć i już się ściąga ze serwera Microsoftu).

II. Instalacja
Zaczynamy od ściągnięcia Code::Blocks link można wybrać wersje bez MinGW i instalke MinGW link jest to tylko downloader MinGW ja jeszcze ściągałem MinGW na Internecie EDGE (max 256kb/s średnio: 56kb/s) i trwało to dwie godziny pliki mają coś około 76mb a sam MinGW zajmuje 130mb na dysku. Instalacja C::B nie jest za trudna instalujemy gdzie chcemy i tyle o wymaganej znajomości języka Angielskiego nie wspomnę bo jest ona wymagana do pisania w C++ lub jakim kol wiek innym języku . Ale za to instalacja MinGW wymaga minimalnej wiedzy informatycznej o Windowsie. Opisze ją obrazkowo w kilku krokach na systemie Windows 7 potem na becie Windows 8.

Krok 1.

resim

Włączamy instalacje MinGW.

Krok 2.
Klikamy „next” aż dojdziemy do tego.

resim

Zaznaczmy „Donwload latest repository catalogues” po to by mieć aktualną wersje MinGW. Klikamy „next”.

Krok 3.
Akceptujemy licencje. Wybieramy katalog KONIECZNIE „C:\MinGW” !

resim

Krok 4.
Klikamy „next” potem znowu „next”. I wybieramy „C compilater” i „C++ compilater”. Te kroki są ważne chyba że wolimy samo C bez ++. ObjC jest nie przydatne a, Fortran jest taki sobie można zaznaczyć.

resim

Krok 5.
Klikamy „next” i wyskakuje nam coś takiego i ma to u ciebie identycznie wyglądać. Chyba że zaznaczyłeś ze chcesz jeszcze kompilator Fortran’a lub coś jeszcze chciałeś ale to powieś mieć!

resim

Krok 6.
Zacznie ci się instalować i ściągać MinGW powiano to trwać dla 56kb/s max. 2godziny.

Krok 7.
Po instalacji trzeba ustawić ziemne środowiskowe. Otwieramy „Panel Sterowania” potem „System” (Na Windowsie 7 i Vista trzeba wejść jeszcze w „Zawansowane ustawienia systemu”). Potem „Zawansowane” i „Zmienne środowiskowe”.

resim

W ziemne systemowe dodajmy nową ziemną „MINGDIR” i dajemy jej wartość „c:\mingw”. Oraz w ziemnej „PATH” dopisujemy na końcu „C:\mingw\bin;” (Oczywiście bez „”).

Krok 8.
Sprawdzamy wersje GCC i czy działa nam kompilator. Włączmy wiersz poleceń i wpisujemy
„gcc –v” Powiano na wyskoczyć coś takiego:

resim

Oczywiście wersja może się różnić bo mogę mieć starą wersje MinGW ale ta mi wystarcza.

Krok 9.
Teraz musimy powiązać Code::Blocks z nowym kompilatorem. Klikamy na „Settings” i potem „Compilater and debugger settings” i idziemy do zakładki „Toolchain executables” tam ustawiamy to tak jak na obrazku poniżej.

resim

Krok 10.
Restartujemy Code::Blocks’a i piszemy prosty program.

Kod:
#include<iostream>
#include<windows.h>
#include<conio.h>
using namespace std;
main(){
    cout<<"Test kompilator MinGW"<<endl;
        system("gcc –v");
       getch();
}

Efektem naszych starań powinno być to.

resim

III. I co teraz?
Masz już w czym pisać w Dev-C++ lub Code::Blocks w zadzie to był tylko osobny artykuł o kompilatorach i jest potrzeby do nauki innych bibliotek. W nowym artykule opisze jak napisać prosty program w C++ i C. Chodź już pokazałem prosty program w C++. Planuje napisać dalsze części mojego poradnika, wykładów etc.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościPortal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2022 MyBB Group