Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

Czy są jakieś konsekwencje usunięcia pierwotnego administratora ?
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
mes mariusz
Użytkownik
Offline

Reputacja: 2

1   24-05-2016, 09:07   
Edytuj ten post      Cytuj     
Cześć.

Postawiłem na jednej z maszyn system Windows 10. Pech chciał, że wpisałem nieprawidłową nazwę użytkownika, i system stworzył mi "brzydką" ścieżkę w c:\users. O ile w systemie można zmienić nazwę użytkownika, o tyle wspomniany folder pozostanie niezmieniony. Nie podobało mi się to, więc założyłem nowego użytkownika (z poprawną nazwą), ustawiłem go jako konto administracyjne, po czym wylogowałem się z konta bieżącego i zalogowałem na nowo stworzone. Spod niego usunąłem konto "nieprawidłowego użytkownika" wraz ze wszystkimi plikami użytkownika. "Brzydki" folder zniknął, pozostał folder prawidłowego użytkownika.

Nie zwróciłem na to uwagi (nie wiem, czy to akurat po tym zabiegu), ale teraz zauważyłem, że nie mam pełnych praw do dysku w miejscu napędu DVD (drugi dysk w laptopie). Przed każdą modyfikacją byłem poproszony o potwierdzenie, że chcę to uczynić na mocy administratora, co na dłuższą metę jest irracjonalne.

Nie myśląc wiele wykonałem prawoklik na dysku d:\ po czym udałem się do Właściwości -> Zabezpieczenia, dodałem użytkownika Mariusz (wcześniej byli tam Użytkownicy uwierzytelnieni, SYSTEM, Administratorzy, Użytkownicy). Nie zmieniło to jednak sytuacji (dziwne). Nadałem więc wszystkie uprawnienia również grupie użytkownicy. To również nie pomogło. Nadałem więc wszystkie prawa dostępu również grupie: użytkownicy uwierzytelnieni. Ale i to nie pomogło. Pomogło natomiast utworzenie na tym dysku nowego folderu i skopiowanie tam plików z folderu, który stwarzał problemy z uprawnieniami.

Myślę, że w tym momencie najłatwiej (najbezpieczniej) będzie postawić system od nowa (zwłaszcza, że nie wiem, jakie być może jeszcze inne niespodzianki stoją za usunięciem pierwotnego konta admina po dodaniu kolejnego) natomiast pytanie pozostaje otwarte: jak zdjąć z zewnętrznego dysku (innego niż systemowy C), np z dysku USB, wszystkie specyficzne uprawnienia i uczynić go dostępnym (wszystkie uprawnienia) dla każdego użytkownika i komputera, do którego ów dysk będzie w przyszłości podłączony?
Andrzej.K
Moderator
Offline

Reputacja: 317

2   24-05-2016, 16:24   
Edytuj ten post      Cytuj     
Nie ma żadnych konsekwencji... chyba, że pliki były szyfrowanie EFSem...
Natomiast kwestia praw dostępu jest tyle skomplikowana, że nie wiemy co dokładnie zmieniłeś, ani jakie były ustawienia dziedziczenia w wewnątrz... uniwersalną metodą byłoby przejęcie własności folderu nadrzędnego z podfolderami... a następnie przepisanie praw dostępu z wymuszeniem dziedziczenia... zmieni to wszystkie nadane uprawnienia na nowo zdefiniowane - chyba, że z istniejących uprawnień wynika jakaś odmowa dostępu - wtedy trzeba by myśleć dalej...
Widzę, że należysz do fanów "FORMATA" - pamiętaj tylko, że to nie jest lekarstwo na wszystkie problemy - nie zmienia uprawnień na innych partycjach i trzeba je będzie później ręcznie zmienić... generalnie reinstalacja systemu do bardzo drastyczny i ostateczny krok, ale co kto lubi...
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościPortal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group