Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

Czy wgrywając Custom ROM tracimy gwarancję?
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
kuba3351
Przyjaciel
Offline

Reputacja: 47

1   06-11-2012, 21:55   
Edytuj ten post      Cytuj     
Są ludzie, dla których nowy, wyjęty prosto z opakowania telefon czy tablet jest dość dobry, i nie odczuwają większej potrzeby, by coś w nim zmieniać. Są też tacy, którzy nie mogą znieść domyślnego firmware'u i spędzają swój czas na forach xda-developers, szukając coraz to lepszych ROM-ów dla swojego sprzętu. Ryzykując przekształceniem urządzenia w cegłę, wyciskają z niego znacznie więcej, niż producent zamierzył, reanimują też stare urządzenia, skazane na niekompatybilność z najnowszymi wersjami oprogramowania. A między nimi jest liczne grono użytkowników, które może i chciałoby, ale się boi, że majstrując przy urządzeniu straci gwarancję i będzie miało kłopoty w razie awarii czy ewentualnej odsprzedaży.

Większość producentów stawia sprawę jasno: majstrowanie przy oprogramowaniu urządzeń, wgrywanie nieautoryzowanego przez nich softu oznacza utratę gwarancji. Autor tego tekstu przekonał się o tym niedawno, kupując tablet jednego z polskich producentów. Preinstalowany na nim Android 4 był tak niedorobionym tworem, że korzystanie z niego nawet przy tak trywialnych rzeczach jak przeglądanie WWW było mozołem, a gdy wskaźnik naładowania baterii spadał poniżej 15%, urządzenie nadawało się tylko do ponownego ładowania. Rozmowy z serwisem zakończyły się konkluzją: zainstalujesz pan Cyanogena, to zapomnij pan o gwarancji. Cóż, o gwarancji trzeba było zapomnieć, za to tablet z Cyanogenem 10 działa znakomicie.


Zdaniem prawników z Free Software Foundation Europe, deklaracje producenta tabletu nie mają jednak żadnej wartości. Matija Šuklje i Carlo Piana opublikowali na blogu tej fundacji analizę, z której wynika, że rootowanie urządzeń mobilnych – czyli wykorzystanie rozmaitych sztuczek, by uzyskać pełen dostęp do urządzenia, a co za tym idzie, możliwość wgrania alternatywnego firmware'u (lub po prostu uruchamiania ingerujących w system aplikacji), w świetle europejskiego prawa nie unieważnia producenckich gwarancji.

Według panów Šuklje i Piana, problem wziął się z niezrozumienia unijnej dyrektywy 1999/44/EC. Wielu producentów dołącza do swoich produktów gwarancje, w których zapisach mowa jest, że wgranie innego niż dostarczony systemu operacyjnego uczyni je nieważnymi. Oczywiście producent może sobie napisać co chce w takiej dobrowolnej gwarancji, jednak zastrzeżenia takie nie mają żadnej wartości w świetle przewidzianych przez Unię Europejską obowiązkowych gwarancji wobec konsumenta. We wspomnianej dyrektywie nie ma ani słowa o tym, by można było tego typu klauzule do gwarancji wprowadzić.

Wymagane w UE producenckie gwarancje dla konsumentów są jednoznaczne: każda usterka w urządzeniu, która ujawni się ciągu pierwszych sześciu miesięcy od jego zakupu, jest uważana za istniejącą w urządzeniu w momencie jego sprzedaży. W tej sytuacji sprzedawca ma obowiązek zrealizować gwarancję bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Jeśli usterka ujawni się w okresie od sześciu do 24 miesięcy od daty sprzedaży, to sprzedawca może odmówić realizacji gwarancji, pod warunkiem że uda mu się udowodnić, że usterka powstała z winy konsumenta. Sądy uznają zwykle, że jeśli na urządzeniu nie ma śladów niewłaściwego traktowania, usterka wystąpiła dlatego, że była w urządzeniu obecna od początku – wyjaśniają prawnicy Fundacji.

Czy wgranie alternatywnego firmware'u nie może być jednak uznane za „niewłaściwe traktowanie”? Raczej nie, gdyż bardzo niewiele usterek sprzętowych może zostać wywołanych przez oprogramowanie, i to sprzedawca musiałby udowodnić, że to zmienione software doprowadziło do usterki. Jeśli więc sprzedawca odmawia realizacji gwarancji, wówczas należy założyć mu proces cywilny i sprawę zgłosić do lokalnych organizacji konsumenckich. Prawnicy Fundacji radzą też, by przed oddaniem sprzętu wgrać na niego z powrotem oryginalne oprogramowanie, by nikt nie mógł zarzucić, że to nieautoryzowane oprogramowanie uszkodziło telefon czy tablet.

Więcej dowiecie się z bloga Matiji Šuklje. Miejmy nadzieję, że ich analiza przyda się podczas sporów prawnych z producentami niedorobionych urządzeń mobilnych.

źródło: dobreprogramy.pl
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościPortal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2021 MyBB Group