Wielu rzeczy dowiedzieliśmy się już o systemie Windows 8, teraz nadeszła pora na garść informacji o jego serwerowej edycji.
Microsoft planuje tylko cztery wersje Windows Server 2012, czyli mniej niż dwanaście edycji Windows Server 2008 R2. Wersja Foundation, przeznaczona będzie dla bardzo małych firm (do 15 użytkowników) i będzie można ją nabyć tylko w kanale OEM. Licencjonowanie odbywać się będzie „per serwer”. Natomiast edycja, Essentials, odpowiada dawnemu Small Business Server przeznaczonemu dla nieco większych firm (do 25 stanowisk), jednak tak jak wersja Foundation będzie zawierała wiele uproszczeń (m.in prostszy interfejs, integracja z chmurą Microsoftu). Edycja Essentials będzie kosztować 425 dolarów za serwer. Niestety wersje Foundation oraz Essentials nie będzią zawierać praw do wirtualizacji.
Największe zmiany dotyczą wersji Standard oraz Datacenter. Ta pierwsza będzie zawierać prawo do wirtualizacji dwóch instancji systemu, natomiast Datacenter pozwalać będzie na wirtualizowanie nieograniczonej liczby systemów na licencjonowanym sprzęcie. Zarówno edycja Standard, jak i Datacenter licencjonowana będzie „Per procesor”, a nie jak do tej pory „per serwer”. Jedna licencja pokryje dwa fizyczne procesory, a więc koszt edycji Standard dla dwuprocesorowego serwera wyniesie 882 dolary, a Datacenter — 4809 dolarów. Nadal wymagane będą licencje CAL. Wyżej wymienione ceny dotyczą licencji w ramach podstawowego programu licencjonowania Open No Level.
Dobrą wiadomością jest, że Windows Server 2012 Standard będzie posiadał pełną funkcjonalność edycji Datacenter, Płacić będziemy więc tylko za rozszerzone prawa do wirtualizacji. Dodatkowo wersja 2012 obejmuje prawo do downgrade’u: z edycji Datacenter do dowolnej wcześniejszej edycji, z edycji Standard do edycji Standard lub Enterprise.Edycja Enterprise zniknie z rynku podobnie jak wersja Web która była szczególnie lubiana, ponieważ nie wymagała drogich licencji dostępowych CAL dla potencjalnie ogromnej liczby użytkowników w Internecie. Microsoft odpowiada na obawy związane z likwidacją edycji Web:ujawniając, że licencja wersji 2012 przewiduje zniesienie obowiązku posiadania CALi w sytuacji, gdy system wykorzystywany jest tylko jako serwer webowy. Jednocześnie będziemy mieli dostęp, do pełnej funkcjonalności systemu, do tej pory edycja Web była mocno ograniczona. Z rynku zniknie również Windows Home Server, którego funkcjonalność zostanie wcielona do Windows Server 2012 Essentials.
Autor: Kuba3351