Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

PUK PUK – Kontrola legalności oprogramowania
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
admin
Administrator
Offline

Reputacja: 268

1   18-01-2013, 22:40   
Edytuj ten post      Cytuj     
Coraz częściej słyszymy o kontrolach legalności oprogramowania, w artykule postaram się opisać wiele aspektów związanych z legalnym korzystaniem z oprogramowania komputerowego.

Szczęśliwi posiadacze komputerów i szerokopasmowego dostępu do Internetu bardzo często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie one niosą za sobą, zwłaszcza jeśli nie są ich jedynymi użytkownikami. Bywa przecież tak, że z komputera korzysta kilku domowników.

W najmniej oczekiwanym momencie do drzwi naszego domu może zapukać służba mundurowa, czyli min. Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna lub Służba Celna. Należy pamiętać, że niekoniecznie musi to uczynić przedstawiciel Policji czy Prokuratury. Jeszcze bardziej może nas zaskoczyć fakt, iż owi funkcjonariusze wcale nie muszą posiadać nakazu przeszukania. W celu znalezienia rzeczy, które mogą stać się dowodem w prowadzonym przez nich postępowaniu, w zupełności wystarcza wylegitymowanie się.

Oczywiście nie można tracić zimnej krwi. Należy poprosić funkcjonariusza, aby okazał swoją legitymację tak, żeby można z niej spisać dane osobowe, instytucję, którą reprezentuje, oraz uważnie przyjrzeć się jego zdjęciu. Dla pewności można również telefonicznie potwierdzić personalia funkcjonariusza i zapytać, czy rzeczywiście został wysłany do naszego domu. Jeżeli jednak funkcjonariusz nie wylegitymuje się i odmówi okazania dokumentów, my możemy odmówić mu wstępu do naszego mieszkania – w tym momencie jest dla nas zupełnie anonimową i obcą osobą. Trzeba również wiedzieć, że nie musimy wpuszczać do swoich domów przedstawicieli prywatnych firm, chcących dokonać przeszukania – oni nie mają do tego absolutnie żadnego prawa!

Jeżeli czynności wstępne, czyli okazanie legitymacji, przebiegną pomyślnie i funkcjonariusze przystąpią do przeszukania, najpierw muszą nas poinformować o jego celu. Zazwyczaj na początku proszą o samodzielne oddanie podejrzanych przedmiotów. Jeśli odmówimy, wówczas przystępują do swoich czynności.

Prawem każdego obywatela jest możliwość obserwowania i przebywania w przeszukiwanych pomieszczeniach. Jeżeli niemożemy tego uczynić osobiście, możemy poprosić, by obecny był tam świadek wskazany przez nas, który będzie kontrolował również zachowanie funkcjonariuszy, tzn. przeszukanie powinno odbyć się bez uszczerbku moralnego mieszkańców, z zachowaniem kultury i umiaru, a wszelkie znalezione przedmioty zatrzymane za pokwitowaniem.

Zakładając, że przeszukanie odbyło się bez nakazu, mamy prawo w ciągu tygodnia sprawdzić, czy dana czynność została zatwierdzona. W przypadku negatywnej odpowiedzi, można zażądać zwrotu zatrzymanych rzeczy.

Chcąc uniknąć niepotrzebnych odwiedzin, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

- nie udostępniać masowo oprogramowania, które jest chronione prawem autorskim przez sieć;

- nie pobierać na szeroką skalę oprogramowania chronionego prawem autorskim z sieci (oczywiście, 1 czy 2 filmy Divx czy 5 plików MP3 raczej nie stanowią bezpośredniego zagrożenia);

- nie kupować oprogramowania w sklepie o podejrzanej reputacji (podejrzenie o handel nielegalnym oprogramowaniem). Jeśli to uczynimy, policja nas odwiedzi, chcąc zdobyć dowody przeciwko oskarżanemu właścicielowi sklepu, a ponieważ my też posiadamy nielegalne oprogramowanie, popadniemy w kłopoty;

- jeśli już ściągamy filmy z Internetu, róbmy to na użytek własny. Wtedy nie zostaniemy podejrzani o czerpanie korzyści z rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania;

- wskazówką powinny też być regularnie prowadzone kontrole legalności oprogramowania zwłaszcza w firmach, wykonywane przez firmy zewnętrzne.

Wszystko to pomoże nam ochronić się przed tym, iż prędzej czy później znajdą się pod naszymi drzwiami nieproszeni goście.

resim

Pamiętajmy – nieznajomość prawa nie chroni przed skutkami jego niestosowania.

Źródło: TUTNETORG.PL
Antyhaker
Redaktor
Offline

Reputacja: 328

2   19-01-2013, 13:10   
Edytuj ten post      Cytuj     
Hmm bez nakazu mogą sobie wparować? Ja słyszałem kiedyś co innego ;o
Rolej
Użytkownik
Offline

Reputacja: 2

3   19-01-2013, 13:17   
Edytuj ten post      Cytuj     
Pisząc ten wpis ja też słyszałem co innego 3
hecia13
Użytkownik
Offline

Reputacja: 4

4   19-01-2013, 15:03   
Edytuj ten post      Cytuj     
Mogą, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Antyhaker
Redaktor
Offline

Reputacja: 328

5   19-01-2013, 17:55   
Edytuj ten post      Cytuj     
No dobra, a skąd mam wiedzieć że istnieje uzasadnione podejrzenie? Przecież jakoś muszą to chyba udowodnić, nie?
__zbychu
Gość
 

6   19-01-2013, 18:11   
Edytuj ten post      Cytuj     
Muzykę można pobierać ale tylko dla użytku własnego - czyli do słuchania.
Wafeleki69
Użytkownik
Offline

Reputacja: 2

7   22-01-2013, 18:47   
Edytuj ten post      Cytuj     
Jesteśmy piratami?

Kilka tygodni temu przeczytałem artykuł o zatrzymaniu mieszkańca Kielc podejrzanego o piractwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że grożą mu nawet 752 zarzuty za posiadanie na komputerze nielegalnego oprogramowania oraz około 700 plików muzycznych oraz około 70 plików filmowych ściągniętych z sieci. Wątpliwości budzi również to, że nie ma tam mowy o pobieraniu jakiegokolwiek rodzaju wynagrodzenia za rozpowszechnianie tych plików. Zainspirowało mnie to do napisania tego tekstu odnoszącego się do legalności pobierania plików z internetu.

Zapewne wielu z was ściągało sobie jakieś pliki mp3, może filmy a czasem nawet programy czy gry. Czy ktoś się zastanawiał, co może spotkać osobę ściągającą zasoby z sieci? Czy baliście się, że może przyjść do was policja i dać jakiś mandat albo zabrać komputer i skierować sprawę do prokuratury? Na to pytanie odpowiedź znacie wy, ale na pytanie zawarte w tytule postaram się odpowiedzieć ja.

Jak wiecie internet jest to globalna sieć komputerowa. Można znaleźć w nim wszystko od najświeższych informacji z kraju, czy też świata poprzez wspominane już pliki muzyczne a nawet można robić w nim zakupy. Skupmy się jednak na plikach multimedialnych. Odpowiedź na pytanie „czy ściąganie plików z internetu jest legalna?” nie jest taka prosta. Dużo zależy od tego, co ściągamy i jak to robimy.

Załóżmy, że spodobała się nam jakaś piosenka i chcemy ją mieć. Nie mamy akurat 30zł, żeby kupić płytę, na której ona się znajduje, więc zaglądamy do sieci. Znaleźliśmy tę piosenkę w formacie mp3 gotową do ściągnięcia. Klikamy „pobierz” i po jakimś czasie piosenka jest na naszym dysku. Czy mamy się w takiej sytuacji bać najścia policji? Nie. Problem może się pojawić, gdy używamy do tego programów wymiany plików p2p (ang. peer-to-peer, równy z równym), które „wymuszają” od użytkownika również udostępnianie plików ściąganych. To już jest przestępstwo. Według polskiego prawa udostępniać pliki możemy, ale tylko i wyłącznie osobom z rodziny i bliskim znajomym. Niestety programy takie jak bardzo popularne emule nie gwarantują nam, że pliki, które ściągamy powędrują tylko do wyżej wymienionego grona osób. Dlatego też ostrzegam przed używaniem tego typu programów, bo może to prowadzić do łamania prawa a w konsekwencji do postawienia przed sądem.

Przejdźmy teraz do programów komputerowych. Jeżeli w internecie udostępniony jest program, za który się płaci a on jest wystawiony do ściągnięcia za darmo bez wiedzy i zgody producenta to nie należy go ściągać a tym bardziej instalować na własnym komputerze. Dlaczego? Programy komputerowe nie mają dozwolonego użytku prywatnego, czyli wcześniej wspomnianego udostępniania rodzinie oraz bliskim osobom. Jeżeli policja znajdzie na waszym komputerze zainstalowane oprogramowanie, za które nie zapłaciliście a powinniście to wówczas nie unikniecie w żaden sposób postępowania przed sądem. Żaden adwokat nie będzie w stanie was z tego wyciągnąć.

Mówiąc o policjantach należy zaznaczyć kilka istotnych spraw. Tylko oni mają prawo do tego, aby wejść do mieszkania. Powinni mieć do tego nakaz sądowy, ale w wyjątkowych sytuacjach mogą wejść bez niego. Pamiętajcie więc, że policję wpuszczamy, ale jeżeli będą chcieli wlepić nam jakąś karę lub mandat za te programy czy udostępniane pliki to należy powiadomić o tym odpowiednie organy, czyli właśnie policję. Wydaje się śmieszne, ale oszuści często wykorzystują niewiedzę użytkowników internetu i zarabiają podszywając się pod policjantów. Karę może wymierzyć tylko i wyłącznie sąd.

Podsumowując, ściągać pliki muzyczne możemy do woli pod warunkiem, że ich nie udostępniamy innym. W tym wypadku alternatywą dla wymiany p2p może być wymiana p2m (ang. peer-to-mail), która nie wymusza udostępniania plików. Jeżeli znajdziemy w sieci jakiś program do ściągnięcia (oparty na płatnej licencji) broń Boże, nie ściągajmy go a tym bardziej nie instalujmy.

Na koniec życzę wszystkim wysokich transferów oraz odrobiny rozumu.
pionaj
Ekspert
Offline

Reputacja: 199

8   22-01-2013, 19:25   
Edytuj ten post      Cytuj     
(22-01-2013, 18:47)Wafeleki69 napisał(a): Jesteśmy piratami?

Kilka tygodni temu przeczytałem artykuł o zatrzymaniu mieszkańca Kielc podejrzanego o piractwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że grożą mu nawet 752 zarzuty za posiadanie na komputerze nielegalnego oprogramowania oraz około 700 plików muzycznych oraz około 70 plików filmowych ściągniętych z sieci. Wątpliwości budzi również to, że nie ma tam mowy o pobieraniu jakiegokolwiek rodzaju wynagrodzenia za rozpowszechnianie tych plików. Zainspirowało mnie to do napisania tego tekstu odnoszącego się do legalności pobierania plików z internetu.

Zapewne wielu z was ściągało sobie jakieś pliki mp3, może filmy a czasem nawet programy czy gry. Czy ktoś się zastanawiał, co może spotkać osobę ściągającą zasoby z sieci? Czy baliście się, że może przyjść do was policja i dać jakiś mandat albo zabrać komputer i skierować sprawę do prokuratury? Na to pytanie odpowiedź znacie wy, ale na pytanie zawarte w tytule postaram się odpowiedzieć ja.

Jak wiecie internet jest to globalna sieć komputerowa. Można znaleźć w nim wszystko od najświeższych informacji z kraju, czy też świata poprzez wspominane już pliki muzyczne a nawet można robić w nim zakupy. Skupmy się jednak na plikach multimedialnych. Odpowiedź na pytanie „czy ściąganie plików z internetu jest legalna?” nie jest taka prosta. Dużo zależy od tego, co ściągamy i jak to robimy.

Załóżmy, że spodobała się nam jakaś piosenka i chcemy ją mieć. Nie mamy akurat 30zł, żeby kupić płytę, na której ona się znajduje, więc zaglądamy do sieci. Znaleźliśmy tę piosenkę w formacie mp3 gotową do ściągnięcia. Klikamy „pobierz” i po jakimś czasie piosenka jest na naszym dysku. Czy mamy się w takiej sytuacji bać najścia policji? Nie. Problem może się pojawić, gdy używamy do tego programów wymiany plików p2p (ang. peer-to-peer, równy z równym), które „wymuszają” od użytkownika również udostępnianie plików ściąganych. To już jest przestępstwo. Według polskiego prawa udostępniać pliki możemy, ale tylko i wyłącznie osobom z rodziny i bliskim znajomym. Niestety programy takie jak bardzo popularne emule nie gwarantują nam, że pliki, które ściągamy powędrują tylko do wyżej wymienionego grona osób. Dlatego też ostrzegam przed używaniem tego typu programów, bo może to prowadzić do łamania prawa a w konsekwencji do postawienia przed sądem.

Przejdźmy teraz do programów komputerowych. Jeżeli w internecie udostępniony jest program, za który się płaci a on jest wystawiony do ściągnięcia za darmo bez wiedzy i zgody producenta to nie należy go ściągać a tym bardziej instalować na własnym komputerze. Dlaczego? Programy komputerowe nie mają dozwolonego użytku prywatnego, czyli wcześniej wspomnianego udostępniania rodzinie oraz bliskim osobom. Jeżeli policja znajdzie na waszym komputerze zainstalowane oprogramowanie, za które nie zapłaciliście a powinniście to wówczas nie unikniecie w żaden sposób postępowania przed sądem. Żaden adwokat nie będzie w stanie was z tego wyciągnąć.

Mówiąc o policjantach należy zaznaczyć kilka istotnych spraw. Tylko oni mają prawo do tego, aby wejść do mieszkania. Powinni mieć do tego nakaz sądowy, ale w wyjątkowych sytuacjach mogą wejść bez niego. Pamiętajcie więc, że policję wpuszczamy, ale jeżeli będą chcieli wlepić nam jakąś karę lub mandat za te programy czy udostępniane pliki to należy powiadomić o tym odpowiednie organy, czyli właśnie policję. Wydaje się śmieszne, ale oszuści często wykorzystują niewiedzę użytkowników internetu i zarabiają podszywając się pod policjantów. Karę może wymierzyć tylko i wyłącznie sąd.

Podsumowując, ściągać pliki muzyczne możemy do woli pod warunkiem, że ich nie udostępniamy innym. W tym wypadku alternatywą dla wymiany p2p może być wymiana p2m (ang. peer-to-mail), która nie wymusza udostępniania plików. Jeżeli znajdziemy w sieci jakiś program do ściągnięcia (oparty na płatnej licencji) broń Boże, nie ściągajmy go a tym bardziej nie instalujmy.

Na koniec życzę wszystkim wysokich transferów oraz odrobiny rozumu.

....
wydaje mi się że już gdezies o tym czytałem ...no tak chyba z pięć lat wstecz..

edit
no jasne to było tu..
http://www.forum.tweaks.pl/Aspekty-prawn...17808.html
Wafeleki69
Użytkownik
Offline

Reputacja: 2

9   23-01-2013, 00:21   
Edytuj ten post      Cytuj     
Tak jest to artukuł który mówi o tym co się dzieje " Jak oni mi to udowodnia " jak kolega wyżej opisywał .
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościPortal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2021 MyBB Group