Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

[Poradnik] Jak zadać poprawnie pytanie?
 • 12 głosów - średnia: 4.17
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Subskrybuj ten wątek
UnPix
Użytkownik
Offline

Reputacja: 8

1   01-02-2013, 19:16   
Edytuj ten post     
Spis Treści
 1. Wstęp
 2. Zanim zapytasz, poszukaj!
 3. Jak wybrać dobry tytuł do wątku?
 4. Pisz poprawną polszczyzną
 5. . Opisuj dokładnie
 6. Zakończenie

1. Wstęp

Witam serdecznie. Postanowiłem, że napiszę ten poradnik specjalnie dla osób, które nie wiedzą jak zadać poprawnie pytanie i szybko uzyskać na nie odpowiedź.
Główny cel: Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika, wasze pytania nie będę wyglądać w ten sposób, np:
Cytat:Cześć. Mam problem z instalacją Windowsa 8, co robić!!!???
Tylko na przykład tak:
Cytat:Cześć.
Mam problem z instalacją Windowsa 8 z USB. Po włożeniu USB, uruchomiłem ponownie komputer, włączyłem bios by ustawić uruchamianie z USB, jednak nie ma tam takiej opcji?
Pozdrawiam.


2. Zanim zapytasz, poszukaj!

Łatwiej zapewne byłoby od razu dodać post na forum, ale po co? Skoro możliwe, że już gdzieś na forum ktoś miał taki problem i został rozwiązany?
Dlatego zanim utworzysz wątek, skorzystaj z opcji „Szukaj!”.


3. Jak wybrać dobry tytuł do wątku?

Jeśli jesteś już całkowicie pewny, że rozwiązania na naszym forum nie ma – możesz już zadać pytanie, jednak jak to dobrze zrobić? Do tego zmierzamy...
Dobranie odpowiedniego tytułu wątku jest równie bardzo ważne, jak kolejna część jaką będzie ogólna treść. Przy tym punkcie będę musiał się posłużyć przykładem problemu:
Cytat:„Pewna osoba nie jest pewna jak zainstalować system Windows 8 z Pendrive i w ogóle nie wie jak to się zabrać, chce się zapytać o to – jak zainstalować ten system krok po kroku, od nowa, na czysto...”
Ten przykład jest akurat bardzo łatwy, i tytuł wątku już w zasadzie jest w początkowych słowach „Jak zainstalować system Windows 8 z Pendrive?”
Ważne jest aby pamiętać, żeby swoim tematom nie nadawać tytułów typu:
„Szybko proszę o odpowiedź!”, „Pilnie potrzebna odpowiedź”, „Mam ogromny problem!”
Osoba, która się zna na danej dziedzinie (np. Windowsie 8), przeglądająca dział z problemami, chcąca udzielać odpowiedzi na pewno nie zajrzy do wątków, które są właśnie tak zatytułowane – tylko od razu chce wiedzieć w czym ma dana osoba problem i czy będzie w stanie odpowiedzieć. Warto o tym pamiętać!


4. Pisz poprawną polszczyzną

Wiele razy już się spotkałem z postami, w których nikt nie dałby rady rozszyfrować – „Co tam jest napisane?...”, zazwyczaj omijamy takie tematy, bo jak mam pomóc skoro nie wiem co tam jest napisane?
Staraj się używać polskich znaków, dbać o ortografie. Nawet jeśli masz z tym problem nie tłumacz się dysfunkcjami, bo większość przeglądarek już ma wbudowany moduł, który sprawdza pisownie.


5. Opisuj dokładnie

Przede wszystkim należy opisać swój problem dokładnie, ze wszystkimi szczegółami, np. czy problem pojawił się po jakiejś modyfikacji pliku, usunięciu, zainstalowaniu. Jeśli powiedzmy zainstalowałeś plik X, i po jakimś czasie zaczął występować ten błąd konieczne jest również podanie nazwy. Najlepiej, gdy jest to Error, nie przepisywać całego komunikatu, bo po co? Zrób screen shota (PrtSc).


6. Zakończenie

Dobiegliśmy do końca tego krótkiego poradnika. Mam nadzieję, że Wam to chociaż trochę pomoże i przestaniecie (nie mówię tu o wszystkich) pisać po prostu bzdury.

Poradnik jest napisany przeze mnie i nie zezwalam na kopiowanie.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościPortal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2021 MyBB Group