Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

Win7 OEM z płytą vs OEM bez płyty - legalność
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
doman18
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

1   11-02-2016, 17:48   
Edytuj ten post      Cytuj     
Większość dyskusji w sprawie Windowsa 7 dochodzi do konsensusu że kupno wersji OEM i instalacja jest legalna. Mówi też o tym słynny cytat z postanowienia Trybunału UE którym posługują się sprzedawcy na aukcjach.

Cytat:Aukcja zgodna z regulaminem Allegro oraz wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE zgodnie z którym stosuje się zasadę wyczerpania praw wprowadzoną dyrektywą 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost - prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania po raz pierwszy. Tak więc wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne. Nawet jeśli sama licencja zakazuje dalszej odsprzedaży, producent nie może się jej przeciwstawić.
Odsprzedaży dokonać mogą zarówno osoby fizyczne jak i firmy.

Jednak nikt nie wyszczególnia 2 wersji oem. Tych sprzedawanych w sklepach, z płytą, w opakowaniu itp. Oraz OEM z samą naklejką. Oczywiście pomijam OEM z najklejką z dedykacją bo tu sprawa jasna. Ale jak się prawo ma do wersji windowsa w formie samej naklejki ale bez dedykacji która domyślnie przeznaczona jest na komputery które zostały wycofane z użycia?
Andrzej.K
Moderator
Offline

Reputacja: 317

2   11-02-2016, 19:08   
Edytuj ten post      Cytuj     
Nie traktowałbym Allegro jako wiarygodne źródło. Ważny jest cały wyrok, a nie wycięte zdanie wygodne dla sprzedającego. Ponadto są jeszcze umowy międzynarodowe i nie wiemy dokładnie czego ten wyrok dotyczy, być może tylko produktów UE. Licencja OEM dopuszcza odsprzedaż pod pewnymi warunkami. Nie słyszałem natomiast o licencjach przeznaczonych dla wycofanych komputerów, u mnie wycofany komputer trafia po prostu na złom i nie musi mieć do tego jakiejkolwiek licencji.
doman18
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

3   12-02-2016, 11:09   
Edytuj ten post      Cytuj     
Nie, źle zrozumiałeś. Chodzi o licencje którymi są aktualnie objęte komputery wycofywane z rynku. Czyli np. firma zakupiła ileś licencji na swoje komputery, te komputery w tej chwili są wycofane (bo się nie sprzedały albo po prostu już są stare dla firmy) firma odsprzedaje komputery z tymi licencjami a sprzedawcy odsprzedają komputer osobno a licencje osobno. O taki przypadek chodzi.
Andrzej.K
Moderator
Offline

Reputacja: 317

4   12-02-2016, 14:49   
Edytuj ten post      Cytuj     
No... i już widać, że cytat z aukcji nie zawiera cytatu z dyrektywy:

Cytat:Artykuł 4
Prawo do rozpowszechniania
1. Państwa Członkowskie powinny przewidzieć dla autorów wyłączne prawo do zezwalania lub zabraniania jakiejkolwiek formy publicznego rozpowszechniania oryginału swoich utworów lub ich kopii w drodze sprzedaży lub w inny sposób.
2. Prawo do rozpowszechniania na obszarze Wspólnoty oryginału lub kopii danego utworu wyczerpuje się tylko w przypadku pierwszej sprzedaży danego przedmiotu lub innego przeniesienia własności na obszarze Wspólnoty przez podmiot praw autorskich lub za jego zezwoleniem.

Zapomniał też dodać:
Cytat:Artykuł 1
Zakres
(...)
2. Poza przypadkami wymienionymi w art. 11 niniejsza dyrektywa pozostawia niezmienione przepisy wspólnotowe i w żaden sposób nie narusza tych przepisów dotyczących:
a) ochrony prawnej programów komputerowych;
(...)
Cytat:(50) Taka zharmonizowana ochrona prawna nie wpływa na przepisy szczegółowe w sprawie ochrony, zgodnie z dyrektywą 91/250/EWG. W szczególności nie powinna być stosowana do ochrony środków technologicznych używanych w powiązaniu z programami komputerowymi, która została wyłącznie podjęta w wyżej wymienionej dyrektywie. Nie powinna ona ani powstrzymywać, ani utrudniać rozwoju lub wykorzystywania jakiegokolwiek środka umożliwiającego obchodzenie środków technicznych koniecznych dla wykonywania działań realizowanych zgodnie z art. 5 ust. 3 lub art. 6 dyrektywy 91/250/EWG. Artykuł 5 i 6 niniejszej dyrektywy w sposób wyłączny przewidują wyjątki dotyczące stosowanych wyłącznych praw obowiązujących w odniesieniu do programów komputerowych.

Zatem nie można przeczytać jednego zdania i złamać licencji OEM... należałoby przeczytać również dyrektywę 91/250/EWG...
Moim zdaniem przed tobą sporo czytania i interpretacji prawnych zanim podważysz licencję OEM, w myśl które kupujesz produkt tańszy z pewnymi ograniczeniami.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościPortal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2021 MyBB Group