Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

Windows 10 - Dyskusja ogólna
  • 10 głosów - średnia: 4.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
Antyhaker
Redaktor

Reputacja: 328

1061   23-01-2015, 22:53   
Edytuj ten post      Cytuj     
Oby oby 3
Salvador
Użytkownik

Reputacja: 6

1062   23-01-2015, 22:57   
Wam też wyskakuje pasek wyszukiwania po wejściu w start?
achmed24
Przyjaciel

Reputacja: 50

1063   23-01-2015, 23:00   
Lista zmian jaką dokonał Microsoft w buildzie 9926 W10 względem 9879 (po angielsku):
a) You’ve asked us to support more languages so we’re bringing you more languages: Japanese, Russian, German, French, French (Canada), Korean, Italian, Spanish, Spanish (Latin America), Traditional Chinese, Swedish, Finnish, Turkish, Arabic, Dutch, Czech, Polish, Thai, Vietnamese (Language Interface Pack), Catalan (Language Interface Pack), and Hindi (Language Interface Pack).
b) The new Windows Update UX in the Settings app provides a progress bar for preview build downloads which was a top request for Insiders. When you navigate away after starting the download/install, it will know that the download and install is still in progress when you return (instead of looking like a blank slate. And progress is now determinate, instead of just a spinning circle.
c) We received feedback that ALT+TAB was too jarring (everything on screen changed) and that some people found it confusingly similar to Task View. Some people wondered why Virtual Desktops were not accessible from ALT+TAB. So, we merged the previous ALT+TAB design with the Task View to produce an approach that retained the large thumbnails that people like, but with an overlay that is familiar. Now, it feels far less jarring and while it looks like it belongs to the family of Task View and Snap Assist, it retains its unique strength of being a great keyboard switcher. Finally, this change makes the work we’ve done with precision touchpads feel better too. Now when you quickly three finger swipe left/right, ALT+TAB feels lighter-weight.
d) We also heard that folks wanted Persian calendars support and you’ll find that in this build. The Persian calendar format will appear on your Lock screen, your taskbar clock, and on timestamps on files in File Explorer.
Another top request from you was to have the option to pick the default folder when opening File Explorer, and the team responded and added this feature.
e) We saw feedback from Insiders that it was hard to find how to make apps full-screen in the “hamburger-style” menu seen in previous builds so we’ve added a full-screen button in the title bar. We’ve also made the title bars for both desktop and modern apps title bars feel more harmonious.
f) Finally, I know that a TON of Insiders were unhappy about the bug where keyboard lights weren’t working when Caps lock/Num lock/Scroll lock is toggled. I’m super happy to report that we’ve fixed that issue in this build. Thank you for being patient with us on that one.
Zródło: KLIK
GoOx
Ekspert

Reputacja: 100

1064   23-01-2015, 23:27   
Jeśli ktoś nadal się waha to po zainstalowaniu W10 podczas ładowania systemu jest coś takiego jak "Windows Rollback" - przywraca stary system operacyjny o ile nie oczyszczaliśmy dysku.
Hitokuineko
Użytkownik

Reputacja: 4

1065   23-01-2015, 23:30   
Aktualizowałem wersję preview, Dociągnąłem nasz język ale ni w ząb nie chce wyświetlać po Polsku, w dodatku choć jest po angielsku Cortana nie działa bo to nie ten region 13
Ski_drow
Użytkownik

Reputacja: 14

1066   23-01-2015, 23:41   
Też mi Cortana nie działa mam wersje PL region zmieniłem ale lipa.Z błędów u mnie,coś z kompozycjami się dzieje jak wchodzę w tła pulpitu chcę zmienić nie za bardzo mogę bo pasek przewijania skacze(mruga tak jak by) dziwne coś :/
Hitokuineko
Użytkownik

Reputacja: 4

1067   23-01-2015, 23:42   
A działa Ci choćby język polski? Po aktualizacji
pionaj
Ekspert

Reputacja: 199

1068   23-01-2015, 23:47   
(23-01-2015, 22:57)Salvador napisał(a): Wam też wyskakuje pasek wyszukiwania po wejściu w start?

tak ale od razu wywaliłem we właściwościach paska zadań..zakładka pasek narzędzi 1
Ski_drow
Użytkownik

Reputacja: 14

1069   23-01-2015, 23:49   
Hitokuineko tak jest PL ściągałem ISO PL.
pionaj
Ekspert

Reputacja: 199

1070   24-01-2015, 00:01   
już widze babole

1- właściwości paska zadań-menu start...nieczynne okno dostosuj 13
2-mój komputer..PKM właściwości..zawsze z lewej na dole było Windows update..teraz brak 13

Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!

Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.

Zaloguj się

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Portal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2021 MyBB Group