Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

Windows 7 - przydatne sztuczki.
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
KITT
Przyjaciel
Offline

Reputacja: 34

1   01-07-2012, 14:25   
Edytuj ten post      Cytuj     
Witam.
Chciałbym pokazać kilka ciekawych sztuczek w siódemce 1

Mam nadzieję że ktoś dopisze coś, co brakuje.


1) Szybkie minimalizowanie wszystkich okien - wystarczy kliknąć w "pasek" obok godziny - grafikę dodam później
A jeśli tylko najedziesz to pokaże ci się pulpit, a jak zjedziesz to znowu się wszystkie okna pojawią.

2)Minimalizowanie okien, po za tym, co oglądamy - wystarczy chwycić muszką za belkę na górze programu, potrząść tym, a wszystkie okna po za tym znikną. Przywrócić okna można w ten sam sposób.

3)Gadżety - miałeś VISTĘ? Polubiłeś jej gadżety na pulpit?
W siódemce też są 1

Kliknij prawym przyciskiem na pulpicie, wybierz gadżety. Pojawi ci się okno, w którym możesz wybrać przydatne gadżety na pulpit.
Jeśli jakiegoś nie ma nic nie stoi na przeszkodzie aby pobrać ich więcej.
Kliknij na przycisk " pobierz więcej w trybie online "
Tam możesz wybrać dodatkowe gadżety i je pobrać.

4) Zmiana ekranu logowania.
Znudził ci się zwykły siódemkowy ekran logowania?
Możesz go zmienić. Wystarczy tylko aplikacja LOGON CHANGER

resim
To jest przykładowy ekran logowania jaki możesz uzyskać 1
Fajne, nie...
resim

5) Pulpity wirtualne.
Miałeś kiedyś LINUXa? Co w nim mi się podoba to pulpity wirtualne.
Miałem 4 pulpity do wyboru
W windows da się to zrobić 1 Wystarczy program DESKHEDRON
resim

Aplikacja DeskHedron jest pomocna, jeśli zaczyna ci brakować miejsca na pulpicie, czy też twój komputer oferuje niewielką rozdzielczość (np. netbook). Warto ją wypróbować.
Ciekawą i przydatną funkcją jest "GOD MODE"

Aby włączyć God Mode musisz utworzyć folder o nazwie:

God Mode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Pierwsza część nazwy, "God Mode", będzie nazwą folderu, więc tutaj możesz zastosować także inne pomysły, jak np. "Super Panel sterowania" czy "Wszystkie funkcje". Z kolei druga część nazwy musi być dokładnie taka sama jak powyżej i nie możesz pominąć nawet nawiasów.

resim


Kiedy stworzysz folder o takiej nazwie i wciśniesz [Enter], druga część nazwy zniknie. Otwórz nowy folder i przekonaj się, że oferuje dostęp do niezbędnych funkcji systemowych. Prawdę mówiąc, dostęp do ponad 260 funkcji, więc jest z czego wybierać.


resim
(Podobny poradnik można przeczytać tutaj)
Więc bądź bogiem windows 1
KITT
Przyjaciel
Offline

Reputacja: 34

2   04-07-2012, 18:46   
Edytuj ten post      Cytuj     
Nowe porady 1

1)Defragmentaja dysku z menu kontekstowego

Jeśli chcemy szybko zdefragmentować, któryś z dysków na naszym komputerze, możemy to zrobić wybierając odpowiednie polecenie w menu kontekstowym. Najpierw trzeba je jednak dodać, dlatego trzeba zajrzeć do rejestru i lekko go zmodyfikować.

Przechodzimy do edytora rejestru i odnajdujemy następujący klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell. Teraz tworzymy nowy wpis, który nazwiemy „runas”. Następnie modyfikujemy Domyślny i wpisujemy w polu Dane „Defragment”. Na koniec tworzymy klucz o nazwie „command” (pamiętajmy, aby umieścić go w „runas”) i dodajemy defrag %1 -v w sekcji Dane.

2)Skróty do zamykania, wylogowywania (...) na pulpicie 1

Użytkownicy cały czas szukają sposobów na ułatwienie pracy z komputerem. Jednym z nich jest utworzenie na pulpicie skrótów np. do zablokowania systemu. Chociaż można to zrobić przy pomocy kombinacji klawiszy Windows + L, to niektórzy wolą to robić przy pomocy myszy.

Ten sposób wymaga stworzenia odpowiedniego skrótu. Klikamy na pulpicie w prawy przycisk myszy i wybieramy Nowy-> Skrót. Wpisujemy odpowiednią komendę ( z listy poniżej) i klikamy Dalej. Na koniec nie zapominamy o wpisaniu odpowiedniej nazwy. A oto komendy:

wyłączenie komputera: Shutdown.exe -s -t 00
restart systemu: Shutdown.exe -r -t 00
zablokowanie komputera: Rundll32.exe User32.dll,LockWorkStation
hibernacja: rundll32.exe PowrProf.dll,SetSuspendState
stan uśpienia: rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0

3)resim

Wyłączenie tego komunikatu 1

Po ściągnięciu aktualizacji, Windows Update chce restartować nasz system. Jeśli chcemy tego uniknąć, to możemy wskazać za jaki czas komputer ma zostać uruchomiony ponownie. Oczywiście po kilkudziesięciu minutach lub kilka godzinach znowu pojawi się uciążliwy komunikat. Prostym, ale bardzo ułatwiającym życie rozwiązaniem będzie wyłączenie tej funkcji.

Na początku przejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU. W prawej części okna wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz DWORD (32 bit). Pamiętaj o wprowadzeniu nazwy -> NoAutoRebootWithLoggedOnUsers oraz ustawieniu wartości – 1. Ta prosta modyfikacja nie dopuścisz do ponownego uruchomienia komputera, kiedy którys z użytkowników jest na nim zalogowany.

4) Dostosywanie UAC
resim


Denerwujące komunikaty to sprawka Kontroli Konta Użytkownika. Zmieńmy więc jego ustawienia. Jak zwykle wszystko co nam trzeba znajduje się w Panelu Sterowania.

Możemy skorzystać również z krótszej drogi i w pasku wyszukiwania (menu Start) wpisać Kontrola Konta Użytkownika po czym wcisnąć Enter. W nowym oknie wystarczy użyć suwaka i przeciągnąć go w górę lub w dół w zależności od tego jak często chcemy dostawać ostrzeżenia.

5) Ukryte tapety WIN7

Aby mieć udostępnione tapety i motywy wystarczy że wejdziemy do Panelu Sterowania >> Appearance and Personalization >> Folder Options i klikniemy zakładkę View - następnie zaznaczamy Show hidden files (pokaż ukryte pliki) oraz odznaczamy Hide protected operating system files (Reccomend). Po wszystkim wystarczy kliknąć Apply - aby nowe ustawienia zostały zapamiętane.

Nasze tapety będą w folderze %windir%\Globalization\MCT - jest to lokalizacja folderu Systemowego np. C:\Windows

LUB:
1. Odszukaj lokalizację X:\Windows\Globalization\MCT (X - nazwa dysku np.C)

2. Znajdują się tam lokalizacje tapet i motywów w zależności od regiony. Jeżeli chcesz wybrać dany motyw po prostu wejdź do odpowiedniego folderu np. C:\Windows\Globalization\MCT\MCT-USA\Theme
, po czym kliknij w nazwę motywu który ma się zainstalować.

3. Tapeta zostanie dodana w panelu sterowania / personalizacja. Należy kliknąć na pulpit prawym klawiszem i kliknąć personalizacja po czym wybrać odpowiedni komponent.

6) Nagrywanie akcji z pulpitu - bez zbędnych programów


Jest to bardzo przydatna rzecz, która pozwala zarejestrować wszystko co będziemy wykonywać na pulpicie w postaci .... zdjęć.
Aby uruchomić rejestrator - należy wyszukać aplikację o nazwie "psr.exe" - w tym celu klikamy menu start i dajemy wyszukaj.
Po odpaleniu klikamy start record - następuje rejestrowanie wszystkiego co robimy w postaci zrzutów ekranu... aby zakończyć rejestrowanie klikamy stop record - zostanie zapisany spakowany plik, w którym znajdują się wszystkie zrzuty ekranu.

7)Zmiana klucza produktu po instalacji systemu
Użyłeś pirackiego klucza? Chcesz się poprawić? Ta porada jest dla ciebie 1

Aby zmienić klucz produktu należy uruchomić wiersz poleceń cmd.exe z prawami Administratora, a następnie wpisać:
slmgr.vbs -ipk <klucz_produktu>

i w razie potrzeby aktywować system komendą:
slmgr.vbs –ato

Później można sprawdzić status aktywacji komendą:
slmgr.vbs –dli

Szczegółowe informacje o licencji:
slmgr.vbs -dlv

Data wygaśnięcia licencji (co ciekawe na wersji Beta 1 pokazuje - Unlimited, a po wpisaniu winver widać wyraźnie 02.07.2009):
slmgr.vbs -xpr

Można również zmienić klucz produktu w Control Panel\All Control Panel Items\System w sekcji Windows Activation: Change product ***.

8)Zmiana paska zadań (taskbar) na klasyczny

Nowy pasek zadań w Windows 7 nazywa się "Superbar". Zamiast nazw uruchomionych aplikacji pokazuje on tylko duże ikony. Niektórym może on nie przypaść do gustu. Na szczęście można "włązcyć" pasek znany z wcześniejszych systemów Windows

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy w puste miejsce na pasku.
2. Wybierz "Właściwości".
3. Wybierz odpowiednie opcję.

9)Szybsze zamykanie systemu


Dzięki pewnej zmianie w rejestrze nasz komputer może szybciej zamykać system,wartość domyślna to 12 sekund zalecam ustawić ją na 3 sekundy.
A można zrobić to tak:
Wejdz w Start->zaznacz "Wszystkie programy"->Akcesoria->Uruchom->w narzędziu uruchom wpisz: Regedit->HKEY_LOCAL_MACHINE->SYSTEM->CurrentControlSet->Control

resim

Pojawi się nam rejestr " WaitToKillServiceTimeout." domyślna wartoś ustawiona przez microsoft to 12000=12sekund (1000=jedna sekunda) i ustawiamy na 3000 czyli 3sekundy lub jak kto woli1

10)Jednym kliknięciem otwórz ikonę
Kolejnym ułatwieniem,choć sam tego nie używam jest mozliwość otwierania ikon jednym kliknięciem myszki.Aby to uruchomić postępuj według wskazówki
Wybierz "Komputer". Następnie wybierz "Organizuj" -> "Opcje folderów i wyszukiwania".I zaznacz "Pojedyńsze kliknięcie będzie otwierać element".Gotowe1

resim

11) MONITOR ZASOBÓW
Jeśli potrzebujesz dowiedzieć sie więcej o zasobach systemowych możesz skorzystać z narzędzia systemowego "Monitor zasobów". Pokazuje on bardziej dokładnie zużycie cpu,pamięci itd. A także która aplikacja najbardziej jest "zasobożerna" że tak powiem1
By go uruchomić w menu Start wpisz resmon i gdy już go znajdzie kliknij na niego by uruchomić Monitor zasobów.

12)Zmiana wielkości partycji dysku
Windows Seven w porównaniu do poprzedników ma możliwość zmiejszenia oraz powiększenia partycji dysku.
Aby włączyć to narzędzie,należy wejść w "Panel Sterowania".Następnie wyszukać "Partycje" i kliknąć na "Utwórz i sformatuj partycje dysku"
Jeśli pragniesz zmiejszyć,którąś partycję zaznacz i kliknij prawym przyciskiem na opcję "Zmiejsz wolumin" i do dzieła!

resim

13)W Windows Seven możemy bez użycia zbędnych programów zabezpieczyć wybrany folder hasłem aby nikt nie miał do niego dostępu.Jest to bardzo przydatna funkcja.
Najperw na puplicie stwórz dowolny folder.Następnie utwórz w nim "Nowy dokument teskstowy".Po utworzeniu dokumentu otwórz go i wklej następujący kod:
Quote:
Quote: cls
@ECHO OFF
title Folder Private
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Private goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Are you sure you want to lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Private "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Enter password to unlock folder
set/p "pass=>"
if NOT %pass%== hasło goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Private
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Private
echo Private created successfully
goto End
:End

Zmień zaznaczone na niebiesko "hasło" na swoje hasło dostępu, wpisując własne hasło.
Gdy już to zrobisz wybierz opcję "Zapisz jako..." i wpisz jako jego nazwę "locker.bat",a poniżej w polu zaznacz "Wszystkie pliki"

resim

Otwórz folder w którym zapisałeś locker.bat i odpal ten plik.Za chwile pojawi się folder o nazwie "Private" i tam wrzucamy pliki które chcemy zabezpieczy.Po wrzuceniu,włączamy jescze raz plik "locker.bat" i folder zniknie.Gdy już drugi raz będziemy chcieli ujżeć folder "Private" będzie on wymagał hasła wpisanego przez was.Podczas blokowania folderu wyskoczy okienko potwierdzające wybór [Y-tak N-nie].To samo okno wyskoczy przy wpisywaniu hasła.

resim

14)Bardzo szybki dostęp do funkcji Siódemki

Wystarczy uruchomić tylko skrót klawiszowy(lub uruchom) czyl jednocześnie wciskamy znak windowsa+r na klawiaturze.

resim

Komendy:
appwiz.cpl – dodaj i usuń programy.
azman.msc – menedżer autoryzacji.
calc – kalkulator.
certmgr.msc - menedżer certyfikatów.
charmap - tablica znaków.
chkdsk – narzędzie sprawdzania dysku.
cleanmgr – czyszczenie dysków.
cliconfg – narzędzie sieciowe klienta serwera SQL.
cmd – wiersz polecenia.
compmgmt.msc – zarządzanie komputerem.
control – panel sterowania.
control admintools – narzędzia administracyjne.
control desktop – wygląd i personalizacja
control folders – opcje folderów.
control fonts – czcionki.
control keyboard - klawiatura.
control mouse – mysz.
control netconnections lub ncpa.cpl – połączenia sieciowe.
control printers – urządzenia i drukarki.
control schedtasks – harmonogram zadań.
credwiz – przechowywane nazwy użytkowników i hasła.
dcomcnfg – usługi składowe.
desk.cpl – zmiana rozdzielczości ekranu.
devmgmt.msc – menedżer urządzeń.
dfrgui – defragmentator dysków.
diskmgmt.msc – zarządzanie dyskami.
diskpart – zarządzanie partycjami (tworzenie, kasowanie).
dpiscaling – ekran w panelu sterowania.
downloads = pobrane.
dvdplay – odtwarzacz DVD.
dxdiag – wszystko o DirectX.
eudcedit – edytor znaków prywatnych.
explorer – eksplorator Windows (biblioteki).
eventvwr.msc – podgląd zdarzeń.
firewall.cpl - zapora systemu Windows.
freecell – gra FreeCell.
fsmgmt.msc – foldery udostępnione.
fxscover – edytor stron tytułowych faksu.
gpedit.msc – edytor lokalnych zasad grupy.
iexplore – Internet Explorer.
iexpress - IExpress.
inetcpl.cpl – właściwości internetu.
intl.cpl – region i język.
ipconfig – konfiguracja IP.
iscsicpl – usługa iSCSI.
lusrmgr.msc – użytkownicy i grupy lokalne.
main.cpl - właściwości myszy.
magnify – program Lupa.
mblctr – centrum mobilności.
mmsys.cpl – dźwięk.
msconfig – konfiguracja systemu.
msdt – narzędzie diagnostyczne pomocy technicznej.
msinfo32 – informacje o systemie.
mspaint.exe – Paint.
msra – pomoc zdalna.
mstsc – pulpit zdalny.
netplwiz lub control userpasswords2 – konta użytkowników.
notepad – notatnik.
odbcad32 – administrator źródeł danych ODBC.
optionalfeatures – włącz i wyłącz funkcje systemu Windows.
osk – klawiatura ekranowa.
perfmon.msc – monitor wydajności.
powercfg.cpl – opcje zasilania.
printbrmui – migracja drukarki.
regedit – edytor rejestru.
rekeywiz – system szyfrowania plików.
rsop.msc – wynikowy zestaw zasad.
sdclt – kopia zapasowa i przywracanie.
secpol.msc – zabezpieczenia lokalne.
services.msc – usługi.
shrpubw – kreator tworzenia folderu udostępnionego.
sigverif – weryfikacja podpisu pliku.
slui – aktywacja produktu Windows.
sndvol – mikser głośności.
snippingtool – narzędzie Wycinanie.
soundrecorder – rejestrator dźwięku.
spider – gra Spider.
stikynot – szybkie notatki na pulpicie.
sysdm.cpl – właściwości systemu.
sysedit – edytor konfiguracji Windows.
syskey – zabezpieczanie bazy danych kont systemu Windows.
tabcal – narzędzie do kalibracji urządzenia cyfrowego.
taskmgr – menedżer zadań.
telephon.cpl – opcje telefonu i modemu.
timedate.cpl – data i godzina.
tpminit – zabezpieczenia sprzętowe modułu TPM.
utilman – centrum ułatwień dostępu.
wfs – faksowanie i skanowanie w systemie Windows.
wf.msc - zapora systemu Windows z zabezpieczeniami zaawansowanymi.
wiaacmgr - kreator skanera i aparatu fotograficznego
wmimgmt.msc – katalog główny konsoli.
wmplayer – Windows Media Player.
write – WordPad.
wscui.cpl – centrum akcji (System i zabezpieczenia).
wuapp – Windows Update.
wusa – autonomiczny instalator rozszerzenia Windows Update.
verifier - menedżer weryfikacji sterowników.
logoff – wylogowanie.
shutdown – wyłączenie.

Mam nadzieję, że funkcje będą pomocne 1

Grafika - internet
wojtekb111111
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

3   27-07-2012, 17:10   
Edytuj ten post      Cytuj     
Ciekawe sztuczki
KITT
Przyjaciel
Offline

Reputacja: 34

4   03-08-2012, 14:50   
Edytuj ten post      Cytuj     
Nie wiem, czy to jest na wszystkich lapkach, ale ja mam jeszcze 1 ciekawą funkcję
Wciskam [ALT GR] + strzałkę i windows się obraca 1
admin
Administrator
Offline

Reputacja: 268

5   16-09-2012, 19:58   
Edytuj ten post      Cytuj     
Na wszystkich (choć nie koniecznie taki skrót) To jest rotacja ekranu 5
TЯocinka
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

6   24-03-2013, 18:48   
Edytuj ten post      Cytuj     
Faktycznie przydatne sztuczki... dzięki. 1
song
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

7   25-03-2013, 14:47   
Edytuj ten post      Cytuj     
dzięki ! bardzo ciekawe sztuczki na pewno się przydadzą 1
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościPortal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2022 MyBB Group