Pasek boczny
Konto
Konto
Szukaj
Szukaj
Ustawienia
Ustawienia
Szukaj

Szukaj w:Zaawansowane wyszukiwanie
Ustawienia
Przełącz na wersję mobilną
Motyw
Język

Windows 8: Windows 8 wolno startuje
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subskrybuj ten wątek
poziomek90
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

1   27-02-2013, 18:26   
Edytuj ten post      Cytuj     
Witam, kilka dni temu kupiłem laptop MSI CX61 0NF-228PL i od początku byłem bardzo niemiło zaskoczony, że system Windows 8 chodzi na nim okropnie wolno, porównywalnie a może i wolniej od 7 na moim 4.5 rocznym HP Compaq Presario CQ70-130EG. Przeprowadziłem inspekcje, wykonałem masę konserwacji (nowe sterowniki, defragemntacja [rozwiązywałem problem z przerwaniami systemowymi], czyszczenie rejestru i autostartu) i nadal jestem niezadowolony. Wyłączenie aniwirusa nic nie dało, autostartu MSI SCM przyśpieszało proces o kilka sekund, ale to za mało, by tak to zostawić.

Start laptopa do momentu ukazania pulpitu i skończenia wczytywania z dysku wynosi minimum około 1 minuty. Jeśli zainstaluje jakiś sterownik albo źle zamknę system, czas też wydłuża się minimum dwukrotnie. Przy hibernacji jest to około 30 sekund. To okropnie dużo, gdy czytam, że innym normalnie startuje w kilka sekund... Dodatkowo uruchomienie samego menedżera zadań (skrótem ctrl+shift+esc) na systemie w spoczynku zajmuje około 40 sekund...
Jeśli macie trochę podobną konfigurację, to ile wam startuje Windows 8? Do momentu uruchomienia wszystkich programów z autostartu.

Z tego co wiem, jest to system upragdowany z 7, ale czytałem, że nie powinno to przeszkadzać. Czy są jakieś dobre narzędzia diagnostyczne, które dadzą radę zdiagnozować problem? Osobiście podejrzewam słabą instalację system albo dysk. Niby 500 gb, 5400 obrotów, dobre wyniki w HDTune (minimum 20 MB/s, 90 MB/s, średnio 69 MB/s) ale nawet w grach zdarza mu się zatrzymywać i doczytywać, np. w Wiedźminie 2 gra na wysokich detalach cały czas działa płynie, ale skacze, gdy podchodzę do skrzyni i próbuje się wyświetlić informacja, co jest w środku.

Proszę o szybką pomoc, mam jeszcze kilka dni na zwrócenie sprzętu.
kuba3351
Przyjaciel
Offline

Reputacja: 47

2   27-02-2013, 20:49   
Edytuj ten post      Cytuj     
A więc muszę Cię uświadomić że nie jest tak jak mówisz, że u każdego startuje w kilka sekund. Aby tak było muszą być spełnione warunki. Po pierwsze płyta główna musi być EFI, jeśli działa tylko BIOS to system tak nie wystartuje, ale nie powinno być aż tak źle. To czy jest EFI czy BIOS zależy tylko od płyty głównej i sam tego nie zmienisz. Musisz sprawdzić co jest na twojej płycie.
Następny warunek, musi być włączony mechanizm szybkiego startu w windows 8, jest to nowość w systemie i jego włączenie znacznie skraca start systemu bez względu czy masz Bios, czy EFI. Aby sprawdzić czy masz włączony wejdź w panel sterowania, opcje zasilania, opcje klapki. Będzie opcja szybkiego uruchamiania.Jeśli nie będzie zaznaczona, zaznacz i wtedy zobacz. Jeśli mino wszystko rezultat nie będzie zadowalający, najlepiej sformatować dysk i wykonać czystą instalację systemu. Niestety znane są przypadki gdy systemy które były upgrade'owane tak działają, przyczyna takiego zjawiska nie jest dokładnie znana, ale postawienie systemu na czysto pomaga.
poziomek90
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

3   27-02-2013, 21:51   
Edytuj ten post      Cytuj     
Mam BIOS, ale w nim znalazłem takie ustawienie bootwania jak "Boot mode select" i tam mam ustawione UEFI. Ewentualnie mogę zmienić na LEGACY.
Mechanizm szybkiego startu jest standardowo włączony i działa cały czas.
Może zamiast formatowania zrobić "Odświeżanie komputera z zachowaniem istniejących plików" lub "Usuwanie wszystkich danych i ponowne instalowanie systemu Windows"?

Edit:
Bez szybkiego startu włącza się 1 minutę i 40 sekund...
Skoro mam zmienialny boot mode to mogę zrobić partycję GPT i przywrócić system na pomocą dysku odzyskiwania od MSI?
kuba3351
Przyjaciel
Offline

Reputacja: 47

4   27-02-2013, 22:50   
Edytuj ten post      Cytuj     
Skoro masz takie ustawienie znaczy że masz EFI. Jeśli zmienisz to na legacy płyta główna będzie symulować że jest BIOS. Nie opłaca się przerabiać partycji mbr na gpt i przywracać zainstalowanego systemu jest to czasochłonne. Lepiej zmień partycję na GPT programem EASEUS Partition Master a potem zainstaluj system od nowa. Opcja odświerzania komputera z zachowaniem plików nie czyści wszystkiego, lepiej użyć usuwania danych i ponownej instalacji systemu, daje efekt identyczny jak format.

Jedna ważna rzecz. Jeśli zdecydujesz się na wgranie systemu od nowa i będziesz od nowa instalował steriwniki, po instalacji każdego z nich zrób restart i zobacz ile czasu zajmuje start. Możliwe że złapiesz sterownik który odpowiada za ten stan rzeczy.
poziomek90
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

5   27-02-2013, 23:23   
Edytuj ten post      Cytuj     
To jest EFI, mimo, że wygląda jak BIOS?
Tak czy siak muszę przerobić dysk na GPT, ewentualnie samą partycję tak jak ty napisałeś, ale ja mam system OEM i jedynie płytę do odzyskiwania. Mam co prawda cdkey do systemu (wygrzebałem programem), ale nie wiem skąd wziąć dobrą instalkę Win8, żeby można było wprowadzić klucz i bez problem była oryginalna.
kuba3351
Przyjaciel
Offline

Reputacja: 47

6   27-02-2013, 23:33   
Edytuj ten post      Cytuj     
Efi nie różni się zbytnio wyglądem od biosu tylko ma inną zasadę działania. Jak przerabiasz na gpt to nie partycję bo to jest niemożliwe tylko cały dysk. Gpt i mbr są to rodzaje tablicy partycji, gpt jest wydajniejsze i obsługuje większą liczbę partycji. Płyta odzyskiwania jest z windows 7 czy 8?

To że program się nazywa partition master to nie znaczy że nie wykonuje operacji na całym dysku takich jak konwersja na gpt.
poziomek90
Użytkownik
Offline

Reputacja: 0

7   27-02-2013, 23:44   
Edytuj ten post      Cytuj     
Tak myślałem. Płyta odzyskiwania stworzona za pomocą MSI BurnRecovery, więc myślę, że przywróci 8. O tym, że jest to upragdowana 7 świadczy opis ze strony http://www.msi.com/product/nb/CX61.html#...=Win8%2064 - "SCM (Only for Windows 8 upgraded from Windows 7.)"

Edit:
Eee, ten dysk jest w GPT. We właściwościach dysku jako styl partycji jest napisane "Tabela partycji GUID (GPT)". Czyli nie będę nic zmieniał, tylko zrobię formata
Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć w temacie.
Dołącz do naszej społeczności!


Zarejestruj się
Posiadasz konto? Kliknij poniżej.


Zaloguj się


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościPortal  Kontakt  Pomoc  Facebook 
© CentrumWindows
Polskie tłumaczenie © 2007-2016 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2021 MyBB Group